Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 26.11.2018 14:49 Publikacja: 26.11.2018 14:49
Foto: Shutterstock
Jeśli globalny system bankowy można porównać do żywego organizmu, to jego systemem nerwowym byłaby sieć, której operatorem jest SWIFT (Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Komunikacji Finansowej). Ta założona w 1973 r. prywatna organizacja, mająca siedzibę w Belgii, łączy za pomocą swojej sieci ponad 11 tys. instytucji finansowych z ponad 200 krajów i terytoriów. Przechodzą przez nią informacje o transakcjach transgranicznych: dziennie około 30 mln wiadomości. Bank bez dostępu do sieci SWIFT jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach. Gdy więc na początku listopada SWIFT, pod naciskiem USA, odłączył od swojej sieci irański bank centralny oraz ponad 70 innych instytucji finansowych z Iranu, odezwały się liczne głosy oburzenia w Europie Zachodniej. Tamtejsze kręgi biznesowe i politycy mieli wcześniej nadzieję, że USA nie wprowadzą sankcji przeciwko Iranowi, a przynajmniej, że nie będą blokowały kanałów komunikacji finansowej z Teheranem. „SWIFT jest krwiobiegiem płatności międzynarodowych. Każda restrykcja, nawet najmniejsza, uderzająca w neutralność systemu jest niedopuszczalna. Teraz Iran, jutro Rosja, a później Chiny?" – narzekało niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Inżynieryjnego (VDMA). Europejscy decydenci zaczęli mówić o konieczności zbudowania alternatywnego systemu komunikacji finansowej odpornego na naciski Amerykanów. – Jest ważne, byśmy wzmocnili autonomię Europy, tworząc kanały płatności niezależne od USA – zadeklarował Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych. – Chcę, by Europa była suwerennym kontynentem, a nie wasalem, a to oznacza, że powinniśmy mieć totalnie niezależne instrumenty finansowania, które dzisiaj nie istnieją – grzmiał Bruno Le Maire, francuski minister finansów. Amerykańskie naciski na SWIFT wyraźnie oburzyły europejskich polityków, ale droga do zbudowania konkurencyjnego systemu komunikacji finansowej nie będzie łatwa.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas