W IV kwartale ub.r. wzrosła o nieco ponad 500 tys., do 35,5 mln, i przyrost był niewiele większy niż w III kwartale. Posiadanie umowy nie oznacza przy tym korzystania z operacji w sieci. Liczba aktywnych klientów, czyli takich, którzy zalogowali się choć raz w miesiącu, nie stanowi nawet połowy tych, którzy mają dostęp do bankowości internetowej. W IV kwartale było to niecałe 15,9 mln osób. A fakt zalogowania nie oznacza wykonania operacji.

Tych natomiast faktycznie aktywni klienci wykonują coraz więcej. W danych systemu rozliczeniowego Elixir, Euro Elixir oraz Express Elixir, prowadzonego przez Krajową Izbę Rozliczeniową, zauważyć można wzrostowy trend w liczbie oraz wartości prowadzonych rozliczeń. W porównaniu z III kwartałem 2017 r. liczba operacji rozliczanych w systemie Express Elixir wzrosła o 51,66 proc. (o 95,86 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2016 r.). Wraz ze wzrostem liczby operacji zwiększyła się również wartość operacji tego systemu, która na koniec ostatniego kwartału ub.r. wyniosła 5,47 mld zł. Średnia wartość jednego rozliczonego komunikatu w systemie na koniec IV kwartału 2017 r. wyniosła 3103,43 zł. Aktywny klient bankowości elektronicznej dokonuje miesięcznie sześciu przelewów.

Foto: GG Parkiet

A bankowość elektroniczna jest coraz ważniejsza w kontekście zmniejszającego się dostępu do gotówki. W IV kwartale 2017 r. liczba bankomatów spadła w stosunku do poprzedniego kwartału o 96. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszyła się o 213 sztuk. Liczba bankomatów na milion mieszkańców wynosi obecnie w Polsce 605, natomiast średnia europejska w 2016 r. to 922 urządzenia.