DM IDMSA: W oczekiwaniu na dane z rynku pracy

Pomimo rozpoczęcia się czwartkowej sesji na rynkach akcji od spadków, indeksy zdołały utrzymać się na niewielkich plusach. Indeks S&P powrócił po raz kolejny powyżej bariery 1000 punktów. Nastroje na giełdzie poprawiły lepsze niż oczekiwano raporty o sprzedaży czołowych firm detalicznych, a także wyższy odczyt indeks ISM z sektora usług w USA.

Publikacja: 04.09.2009 11:42

Niektórzy członkowie Fed podchodzą jednak z rezerwą do lepszych wskaźników makroekonomicznych publikowanych w ostatnim czasie. Zdaniem Fisher’a gospodarkę amerykańską czeka długi i powolny wzrost gospodarczy przy utrzymującej się na wysokim poziomie bezrobociu. Kluczowym dla oceny kondycji amerykańskiej gospodarki będą dane z rynku pracy. W dniu dzisiejszym poznamy stopę bezrobocia oraz zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym USA. Istnieje ryzyko, że po nieoczekiwanym spadku stopy bezrobocia w poprzednim miesiącu, sierpień przyniesie wzrost tego wskaźnika nawet do poziomu 9,6%. Do czasu publikacji tych danych waluta amerykańska powinna zachowywać się dość stabilnie.

W dniu wczorajszym szef ECB przedstawił warunki wyjścia ze strategii wyjątkowych rozwiązań, jakie zostały wprowadzone w celu walki z kryzysem i utrzymania stabilności systemu finansowego. Zdaniem Tricheta strategia wyjścia zostanie wdrożona w odpowiednim czasie, czyli w momencie kiedy warunki ekonomiczne i finansowe się unormują. Monitorowanymi kwestiami pozostają stabilność cenowa, płynność oraz stopy procentowe.

Przedłużająca się konsolidacja w szerszych zakresach wahań jest coraz bardziej męcząca. Brak zdecydowania przejawia się w obserwowanym braku trendowych zachowań. Być może dzisiejsze dane z USA będą impulsem do silniejszych ruchów.

[b]EURPLN[/b]

Na euro złotym w dalszym ciągu utrzymuje się 15-groszowy zakres konsolidacji, co jest zrozumiałe w sytuacji, kiedy szersze zakresy utrzymują się na rynkach akcji. Obecnie kurs wspiera się na 50-okresowej średniej na wykresie godzinowym. Jak na razie działa strefa oporu 4,20-4,21. Dopóki utrzymujemy się poniżej tego rejonu, z technicznego punktu widzenia złoty w najbliższym czasie może jeszcze raz testować minima lokalne. Wsparciem pozostają okolice 4,06.

[b]EURUSD[/b]

W oczekiwaniu na dane z rynku pracy eurodolar zachowuje się bardzo stabilnie. Wszelkie osłabienie dolara obserwowane w ostatnim czasie ma coraz płytszy zasięg. Znajdujemy się poniżej istotnej strefy oporu w rejonie 1,4380-1,44. Do czasu publikacji danych z USA kurs powinien zachowywać się stabilnie, z lekką tendencją do umacniania się dolara. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 1,4180, gdzie przebiega zniesienia fib 61,8% całości impulsu wzrostowego z poziomu 1,4040.

[b]GBPUSD[/b]

Notowania funt dolara znalazły się powyżej linii trendu spadkowego, co wyhamowało spadki. W dalszym ciągu znajdujemy się poniżej zniesienia fib 38,2% całości spadków z poziomu 1,7040. Dalsze losy GBPUSD są uzależnione od rozwoju sytuacji na rynkach akcji. Najbliższym wsparciem pozostaje poziom 1,6280. Silnym wsparciem pozostają okolice 1,60, gdzie znajduje się minimum lokalne z początku lipca na wykresie dziennym.

[b]USDJPY[/b]

Zakończona na plusach sesja na Wall Street oraz lekka poprawa nastrojów momentalnie przełożyła się na osłabienie waluty japońskiej w stosunku do walut wyżej procentowanych. USDJPY testuje obecnie opór wynikający ze zrównania się ze sobą w 100% ruchu korekcyjnego z poziomu 92,50 na 93,45 z obecnym ruchem korekcyjnym z poziomu 91,95. Opór na poziomie 93,50 w postaci 50% zniesienia fib całości spadków z poziomu 95,06 powinien zostać w dniu dzisiejszym utrzymany.

Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach