Grecja i inflacja z USA w centrum uwagi

Początek tygodnia na rynku walutowym przebiega w rytm nastrojów, które nadał rynkom FED po swoim posiedzeniu w środę. Dolar osłabia się wobec większości walut, rynki akcji w USA rosną, surowce również.

Publikacja: 23.03.2015 16:49

Grecja i inflacja z USA w centrum uwagi

Foto: Bloomberg

Dziś tematem numer jeden na rynku jest wieczorne spotkanie premiera Grecji z kanclerz Niemiec. Podstawową kwestią na której swoją uwagę skupiać będą zainteresowane strony jest sytuacja finansowa Grecji, której środki na regulowanie bieżących zobowiązań (zgodnie z doniesieniami zagranicznych mediów) powinny skończyć się już na początku kwietnia. Omawiany będzie także list, który rzekomo wysłał premier Grecji do kanclerz Niemiec, w którym tłumaczył on sytuację swojego kraju oraz prosi o pomoc ze strony europejskich instytucji. Co ciekawe podobny list miał zostać wysłany także do prezydenta Francji i szefa Eurogrupy.

Najmniej istotny, ale jednocześnie najciekawszy wydaje się być ostatni temat, który omawiany będzie na spotkaniu w Berlinie. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez greckie media Tsipras ma zażądać od Angeli Merkel zwiększenia odszkodowania za szkody wyrządzone w trakcie II Wojny Światowej. Przywódcy mają więc o czym rozmawiać, przy czym wydaje się, iż ostatni z proponowanych tematów nie doprowadzi do szybkiej zgody pomiędzy zainteresowanymi stronami.

Jutro zaś o 13:30 poznamy kolejne dane o inflacji CPI i bazowej z USA. Przy świetnych danych z rynku pracy, brak nadziei na szybki odbicie dynamiki wzrostu cen (także bez uwzględniania cen energii) jest obecnie głównym czynnikiem, który sprzyja lekkiej przewadze gołębi w FOMC.

Główny odczyt inflacji CPI oczywiście spada w ślad za spadkami cen ropy. Rynki oczekują, iż wskaźnik ten jutro drugi miesiąc z rzędu wyniesie -0,1% r/r. Jednakże uwaga rynków będzie mocniej skupiona na inflacji bazowej, która ostatnio także wykazuje oznaki słabnięcia. Rynki oczekują, iż CPI core ponownie wyniesie 1,6% r/r. Oczywiście odczyt poniżej konsensusu może wspierać korektę na dolarze, albowiem byłby on kolejnym świetnym argumentem dla gołębich członków FOMC i potwierdzałby, iż niskie ceny ropy pośrednio zaczynają wpływać także na ceny dóbr bezpośrednio niezwiązanych z samym surowcem.

Obecnie na rynku EURUSD znajduje się w okolicach 1,09, EURPLN 4,11 a USDPLN 3,77.

Okiem eksperta
Ruchy popytowe na indeksach dotarły do ważnych barier podażowych
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Okiem eksperta
WIG nie przejmuje się premierem
Okiem eksperta
Jest rekord. Po korekcie na warszawskiej giełdzie nie ma śladu
Okiem eksperta
Złoto błyszczy
Okiem eksperta
Strategia „sprzedawać USA” blisko apogeum
Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?