Będzie lepiej. Ale kiedy?

Ostatnie miesiące przyniosły zawężenie wahań naszej waluty, jeżeli spojrzymy przez pryzmat koszyka złotego. W obliczu wielu negatywnych informacji, które pojawiły się w tym czasie na globalnych rynkach, takie zachowanie można uznać za pozytywne.

Publikacja: 15.01.2019 13:59

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Foto: materiały prasowe

Z drugiej strony może to być też sygnał braku większego zainteresowania naszym rynkiem, co tłumaczyłoby relatywnie niewielkie umocnienie złotego na ostatniej fali osłabienia dolara po „gołębich" sygnałach z Fedu oraz wyczekiwaniu na odwilż w relacjach handlowych między USA i Chinami.

Czytaj także: Nadzieja umiera ostatnia

Interpretacja pewnych faktów nie może być jednak „zero - jedynkowa", o czym mogą świadczyć wydarzenia związane z brexitem. Co zatem mogłoby bardziej wesprzeć złotego?

Czytaj także: Prognostyczny puchar zdobywców pucharów

Na pewno „konkrety" mogące przemawiać za tym, że spodziewane spowolnienie gospodarcze na świecie w 2019 r. okaże się płytkie za sprawą wyciszenia tematów wojen handlowych, ryzyka brexitu oraz wsparcia bankierów i decydentów – program stymulacyjny w Chinach, postawa „przeczekania" największych banków centralnych. To będzie skłaniać aktywne fundusze do poszukiwania okazji na rynkach wschodzących, a Polska prezentuje się nieźle mimo dużej korelacji z niemiecką gospodarką.

Czynniki polityczne (wybory) nie powinny być raczej nadmiernie eksponowane, gdyż rok 2016 r. pokazał już, że takie rozumowanie było błędne. Analiza techniczna pokazuje, że sygnałem większego zainteresowania się kapitału polskim złotym będą przełamania poziomów przy 4,27 EUR/PLN i 3,71 USD/PLN.

Marek Rogalski, główny analityk walutowy, DM BOŚ

Okiem eksperta
Co powoduje niepewność inwestorów?
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Okiem eksperta
W co gra Donald Trump?
Okiem eksperta
Jak wycenić bitcoina?
Okiem eksperta
Sytuacja na globalnych giełdach jest wciąż napięta, a dolar traci
Okiem eksperta
Historia pisze się na naszych oczach
Okiem eksperta
Obrona kluczowych wsparć na wykresach indeksów bazowych