Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.11.2018 05:15 Publikacja: 09.11.2018 05:15
Foto: Adobestock
Jedną z najważniejszych cech technologii blockchain jest to, że pozwala ona wyeliminować pośrednika z łańcucha dostaw, a przez to oszczędzać pieniądze i czas. Rozproszona baza danych łączy bezpośrednio dostawców z odbiorcami. Najlepiej widać to oczywiście w bitcoinie, gdzie obecnie za kilka centów możemy bardzo szybko wykonać przelew na portfel znajdujący się po drugiej stronie planety i nie potrzebujemy do tego centralnej instytucji zaufania w postaci banku. I to właśnie bitcoin, co podkreślał prof. Stefan Dziembowski w wywiadzie dla „Parkietu", otworzył światu oczy na technologię blockchain. Jednym z najbardziej obiecujących obszarów jego zastosowań jest niewątpliwie energetyka, zwłaszcza teraz, gdy coraz większe znaczenie mają indywidualni jej prosumenci. Projekty zdecentralizowanych sieci energetycznych znane są już od kilku lat, na czele z australijskim Power Ledger. Okazuje się jednak, że i nasi sąsiedzi eksperymentują z podobnymi rozwiązaniami. Mam na myśli mały, niemiecki fintech Lition, który korzystając z blockchaina Ethereum, stworzył giełdę wymiany energii, w której każdy odbiorca i dostawca może kupić lub sprzedać prąd. To ciekawy i ambitny projekt, więc warto się nad nim pochylić.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Władze Rosji przygotowują się do uruchomienia nowej giełdy kryptowalut. Będzie dostępna wyłącznie dla najbogatszych. Są obawy, czy nie zamieni się w piramidę finansową na potrzeby rosyjskiej wojny.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
– Bitcoin porusza się w cyklach euforii i paniki. Gdy widzimy euforię, możemy być niemal pewni, że będzie panika. Pytanie, kiedy jedna się skończy, a druga zacznie. Zwykle są to nieintuicyjne ramy – mówi Eryk Szmyd, analityk rynków finansowych XTB.
Mount TFI jako pierwsze towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce uruchamia nową linię biznesową skoncentrowaną na strategiach opartych o aktywa cyfrowe – Mount Digital.
Cena bitcoina wzrosła o około 10 proc. od tegorocznego minimum, co daje nadzieję na dalsze zwyżki. Nastroje na rynku osiągnęły skrajny pesymizm.
Kraken, jedna z największych na świecie platform kryptowalutowych, nabyła za 1,5 mld dolarów firmę NinjaTrader, wiodącą amerykańską platformę handlu detalicznego kontraktami terminowymi.
Nowe przepisy zwiększające bezpieczeństwo i transparentność transakcji w ramach unijnego rozporządzenia MiCA i polskich regulacji przetasują rynek kryptowalut. Z obiegu może zniknąć nawet 90 proc. kantorów. O 30 proc. mogą też zdrożeć transakcje.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas