Po piątkowym silnym odreagowaniu, przyszedł czas na ocenę faktycznych ryzyk związanych z inflacją oraz tempem zacieśniania monetarnego. Kalendarium makroekonomiczne na początku tygodnia nie było pomocne w tym względzie. Dziś już poznamy indeks zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board w czerwcu, wobec którego rynek spodziewa się spadku do 100.5 pkt. z 106.4 pkt. w maju. Opublikowany dziś rano indeks GfK obrazujący sentyment wśród niemieckich gospodarstw domowych spadł do najniższego poziomu w historii. Znalazł się nawet poniżej minimów na początku pandemii, za co odpowiada rekordowa inflacja oraz wojna w Ukrainie. Te dwa elementy szczególnie mocno niepokoją niemieckie społeczeństwo. Jutro opublikowane zostaną wstępne czerwcowe dane o inflacji w Niemczech. Mediana prognoz zakłada wzrost wskaźnika HICP do 8.8% r/r z 8.7% r/r poprzednio.

Inwestorzy na rynku akcyjnym cały czas zastanawiają gdzie będzie miał miejsce szczyt inflacji i jak na to reagować będą banki centralny. Dla wycen głównych indeksów ważny będzie jeszcze w najbliższym czasie także wydźwięk sezonu wyników za II kw., który ruszy niebawem. Perspektywy inflacji i to co będzie działo się z cenami energii w trakcie miesięcy zimowych szybko się nie wyjaśni. Kryzys energetyczny i negatywne implikacje związane z wojną w Ukrainie mają charakter długoterminowy. To jak sobie radziły spółki z rekordową inflacją i zacieśnianiem warunków finansowania może nadać rytm rynkom na kolejne tygodnie.

We wtorkowy poranek utrzymuje się dość dobry sentyment, co bezpośrednio jest konsekwencją poluzowania obostrzeń covidowych w Chinach. Nowe osoby przyjeżdżające do Chin będą musiały przebywać w izolacji o połowę krócej. Spadki na rynku ropy nie trwały długo, a baryłka WTI wraca już powyżej 110 USD. Na rynku walutowym dolar lekko traci na wartości, a kurs EURUSD dociera do 1.06. Notowania USDJPY powracają do wzrostów, a złoty jak był tak jest słaby. Kurs EURPLNa pozostaje w pobliżu 4.70. Zarówno poprawa sentymentu wobec ryzyka jak i lekka przecena dolara powinny wspierać rodzimą walutę.

US500.f, Interwał Dzienny

US500.f, Interwał Dzienny

Foto: DM mBank

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku