Przypomnijmy, że celem konkursu jest promowanie raportów rocznych o największej wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. Inwestorzy oczekują informacji wiarygodnych i rzetelnych, opublikowanym w możliwie najkrótszym terminie. Szczególnie w kryzysie raporty roczne czytane są bardzo dokładnie i porównywane do tych z poprzednich okresów sprawozdawczych.
Kapituła konkursu ocenia raporty roczne, przesyłane do nadzoru, raporty marketingowe oraz raporty roczne w Internecie, a więc bada kompleksowo raporty finansowe spółek, stanowiące podstawowe źródło informacji dla akcjonariuszy i inwestorów w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
W okresie siedmiu lat w konkursie brało udział ponad 60 proc. spółek publicznych, głównie z WIG20, mWIG40 i sWIG80. Były wśród nich również spółki zagraniczne.
Raporty roczne, biorące udział w tej rywalizacji, to prawdziwa „perełka" polskiej sprawozdawczości finansowej, tak?pod względem wartości merytorycznej, jak i informacyjnej. To przykład, w jaki sposób należy komunikować się z rynkiem przy pomocy raportów finansowych. Najlepszym wzorem takiej komunikacji jest raport roczny KGHM Polska Miedź, który otrzymał już po raz drugi tytuł „The Best of The Best", uzyskując 88,12 punktów na 100 możliwych.
W okresie tych siedmiu lat pracy odnotowaliśmy znaczny postęp w jakości raportów rocznych spółek publicznych zarówno w treści jak i formie prezentacji danych. Od czterech lat mamy nową kategorię w konkursie: najlepszy raport?roczny w Internecie. Nie wszystkie spółki publiczne rozumieją, że internet jest najszybszym źródłem informacji i podobnie, jak w wersji papierowej raport roczny w wersji elektronicznej powinien być użyteczny dla akcjonariusza i inwestora. Powinien zawierać określone treści zaprezentowane przystępnie, oraz wykorzystywać możliwości, które daje technologia informatyczna. W roku bieżącym mamy prawdziwą „eksplozję" nowych portali finansowych, prezentujących raporty roczne w Internecie w wersji interaktywnej albo interdyscyplinarnej. Na szczególną uwagę zasługują tutaj raporty roczne banków, takich jak BRE Bank czy ING Bank Śląski. Nie ustępują im miejsca raporty roczne KGHM Polska Miedź, PKN Orlen, czy Lotos. Te spółki pokazują kierunek rozwoju sprawozdawczości finansowej w Internecie.