Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 07.02.2017 00:52 Publikacja: 24.01.2015 05:00
mec. Andrzej Sutkowski, partner w Kancelarii White & Case, P. Pietkiewicz, M. Studniarek i Wspólnic
Foto: Archiwum
Ten rok przyniesie wiele istotnych zmian w obszarze prawa rynku kapitałowego. Jedną z najważniejszych będzie – w naszej ocenie – wejście w życie ustawy z dnia 28 listopada 2014 r. o obligacjach. Ustawa ta stanowić będzie systemową regulację dla emisji, zmiany warunków emisji, zbywania, nabywania i wykupu obligacji nieskarbowych i zastąpi, wielokrotnie nowelizowaną, ustawę z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach. Zasadniczym motywem dokonania tej zmiany była obserwacja odnośnie do niezadowalającego poziomu rozwoju rynku papierów dłużnych emitowanych przez przedsiębiorców niebędących instytucjami finansowymi. Rynek ten jest aktualnie na zdecydowanie niższym poziomie rozwoju niżeli analogiczne rynki w innych państwach członkowskich. Jest on równocześnie istotnie mniej rozwinięty niżeli krajowy rynek kredytów bankowych. Wskazany niski poziom rozwoju jest o tyle zaskakujący, że rynek ten powinien stanowić alternatywę dla takich sposobów pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorców niefinansowych jak emisja akcji czy też kredyt bankowy. W ocenie prawodawcy barierą dla rozwoju rynku było niedopasowanie norm ustawy o obligacjach z 1995 r. do wymogów płynących z praktyki obrotu. Intencją było wyeliminowanie tzw. wąskich gardeł i kategoryczne rozstrzygnięcie problemów i wątpliwości interpretacyjnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas