Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2015 06:00 Publikacja: 11.04.2015 06:00
Paweł Grubiak, członek zarządu, Superfund TFI
Foto: Archiwum
Trudna sytuacja na tym rynku wynika przede wszystkim z obfitości rudy żelaza na świecie. Spora produkcja w Chinach, Australii czy Brazylii to czynniki, które spychały w dół cenę tego surowca, stawiając tym samym jego producentów w bardzo trudnej sytuacji. Jeszcze do ubiegłego miesiąca część firm wydobywających rudę żelaza mogła sprzedawać kontrakty terminowe z dostawą w 2017 r. po cenie zbliżonej do 70 USD za tonę, co nieco ratowało ich budżet. Jednak obecnie ceny kontraktów futures na rudę żelaza, wygasające do końca 2017 r., zakładają cenę nieprzekraczającą 50 USD za tonę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Rynki finansowe na cła zareagowały paniczną przeceną na szerokiej klasie aktywów, od akcji przez ropę i złoto po amerykańskiego dolara.
Przepisy, które wprowadziły do porządku prawnego pojęcie obligacji kapitałowych, weszły w życie pod koniec 2023 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas