Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 10:23 Publikacja: 10.09.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Zdaniem ekspertów z BM mBanku coraz mocniej za tym scenariuszem zaczyna przemawiać także sytuacja techniczna na wykresie głównego indeksu rynku niemieckiego. Tam widzimy m.in. cofnięcie z okolic historycznego szczytu.
– Tygodniowa świeca na niemieckim parkiecie jest mocno sugestywna. Jej wysokość to 750 punktów. Swój początek wzięła w znanej strefie oporu skupionej wokół 19 000 punktów. To czwarty szczyt, jaki pojawia się w tym miejscu. Niedźwiedzie po raz kolejny akcentują swoją obecność – wskazują eksperci z BM mBanku i dodają. – Piątkowa świeca ma wysokość 750 punktów powstała jako konsekwencja odbicia od oporu 18 650 punktów, a przecież z tego miejsca podaż na początku sierpnia wyprowadziła dużą falę spadkową. Uwzględniając, że notowania są poniżej 18 400 punktów, można założyć, że czeka nas powtórka z historii. Najbliższe ograniczenia to wsparcie 18 000 punktów oraz 17 600 punktów. Byki odroczą to, co wydaje się nieuniknione, jeżeli przepchną notowania kontraktów na DAX powyżej okolic 18 400 punktów – podkreślają przedstawiciele BM mBanku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Polskie akcje to jeden z lepszych pomysłów na ten rok według ekspertów DI Xelion. Rynkowi amerykańskiemu będzie bardzo trudno utrzymać mocną formę z dwóch poprzednich lat, a zachód Europy nie oferuje atrakcyjnej dynamiki wzrostu. Główny faworyt doradców to obligacje skarbowe.
W pierwszych miesiącach roku spodziewałbym się przejścia z trendu spadkowego, który zaczął się w maju, w trend boczny. WIG20 może się wahać w przedziale 2200–2400 pkt – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie czy też łagodniejsze podejście do tematu ceł i taryf w wykonaniu administracji Donalda Trumpa są szansą dla naszego rynku – mówi Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.
Tesla, Intel, ropa, indeks DAX 40 – to kierunki inwestycyjne, których zdaniem analityków należy unikać w tym roku. Z różnych przyczyn.
Pomysł na stworzenie nowego funduszu powstał po opracowaniu modelu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do analizy dużych pakietów informacji publicznych.
„Kluczowych dni” na rynkach w ostatnim czasie nie brakuje, jak nie ISM, to PPI. Jak nie bezrobocie to CPI. I tak dalej… A właśnie, dziś oczy zwrócone będą na inflację konsumentów w USA. I wyniki giełdowych tuzów.
O ponad 18 proc. urosły w ciągu ubiegłego roku aktywa funduszy inwestycyjnych. Za większością tego wyniku stoi jednak sprzedaż, a nie wyniki z inwestycji, choć te drugie także były udane.
Trzeba przyznać, że początek roku na rynkach ma dość burzliwy przebieg.
W ocenie analityków polski złoty przy sprzyjających warunkach będzie miał miejsce do umocnienia względem kluczowych walut świata. Główny wyzwaniem pozostaje globalnie silny amerykański dolar.
Niewiele trzeba było, by fala euforii po pełnej wygranej republikanów w listopadowych wyborach w USA opadła.
Nowe technologie, handel, medycyna i przemysł – to branże , które na celowniku mają inwestorzy. Aktywności transakcyjnej sprzyja tegoroczne ożywienie gospodarcze i spadający koszt pieniądza. Które spółki w Polsce mogą zmienić właściciela?
Echa piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy widoczne były jeszcze na początku bieżącego tygodnia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas