Polscy inwestorzy indywidualni są często postrzegani jako nadmiernie skoncentrowani na akcjach spółek technologicznych, jednak to usługi finansowe są zdecydowanie najczęściej posiadanym sektorem wśród tej grupy – wynika z danych z najnowszego raportu "Puls Inwestora Indywidualnego" (RIB) platformy inwestycyjnej eToro.
Finanse na czele
W badaniu przeprowadzonym wśród 10 000 inwestorów indywidualnych w 12 krajach eToro zauważyło, że 64 proc. polskich inwestorów deklaruje posiadanie akcji z sektora usług finansowych. Drugim najczęściej posiadanym sektorem są nieruchomości z 42 proc. badanych, a trzecim – technologie z 34 proc. badanych. Wszystkie trzy branże znajdowały się w centrum uwagi w ciągu ostatnich 18 miesięcy: akcje spółek energetycznych i technologicznych osiągały lepsze wyniki, zaś akcje spółek świadczących usługi finansowe powinny nabrać rozpędu – drugi co do wielkości, a przy tym, jeden z najtańszych sektorów na świecie, korzysta z połączenia niższych stóp procentowych i silniejszego wzrostu kredytów.
Czytaj więcej
Skumulowane obroty na rynku bitcoina do końca kwietnia wskazują, że udział inwestorów operujących na amerykańskim rynku osiągnął rekordowy poziom.
Przeciętny portfel inwestora indywidualnego zawiera również aktywa gotówkowe – posiada je 66 proc. badanych (w tym rachunki oszczędnościowe). Kryptowaluty zajmują drugie miejsce (51 proc.) wśród klas aktywów, a następne w rankingu są obligacje krajowe (50 proc.). Według danych eToro popularność aktywów gotówkowych w tym roku nadal rośnie. Na lokatach bankowych w Polsce można uzyskać oprocentowanie do 7 proc. bez ryzyka.
– Atrakcyjne oprocentowanie depozytów sprawia, że gotówka cały czas jest dominującym aktywem w portfelach polskich i globalnych inwestorów indywidualnych. I to pomimo wyższych stóp zwrotu, które można uzyskać zarówno na polskim, jak i globalnym rynku akcji. W najbliższych miesiącach oprocentowanie depozytów będzie jednak spadać. Byliśmy już świadkami pierwszych obniżek stóp procentowych w Europie. Wkrótce, w ślad za nimi pójdą Stany Zjednoczone. Koniec tego roku lub początek przyszłego powinien przynieść obniżkę stóp procentowych również w Polsce. Oznacza to, że klasy aktywów, takie jak akcje i nieruchomości, staną się bardziej atrakcyjne – komentuje Paeeł Majtkowski, analityk eToro