Jakie działania może podjąć firma, która ma do czynienia z underperformance’em?
Dobranie odpowiednich narzędzi do zwalczenia underperformance’u zawsze zależeć będzie od konkretnych sytuacji, z którymi mamy do czynienia w organizacji. W przypadku jednak, gdy underperformance’em dotknięty jest cały zespół lub nawet cała organizacja, w pierwszej kolejności zazwyczaj należy dokonać zmian w systemie organizacji pracy. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie feedbackowanie pracy poszczególnych pracowników, o regularny przegląd wyników zespołów oraz o jasne i sprawiedliwe rozdzielenie obowiązków pomiędzy członkami zespołów.
Czasem skuteczne bywa także skupienie się na dobrostanie pracowników, poprzez wprowadzenie w firmie polityki zdrowia psychicznego i well-being, w tym konkretnych metod wsparcia pracowników w momencie wystąpienia kryzysu lub trudności. Możliwe jest także wprowadzenie odpowiednio uregulowanych benefitów mających na celu poprawę stanu psychicznego pracowników, w postaci np. dodatkowych urlopów, sabbatical leave czy utworzenia w miejscu pracy wyodrębnionych stref komfortu.
Do zachowania odpowiedniej motywacji korzystne może okazać się także wprowadzenie systemu premiowania, który będzie uzależniony od efektywności pracy pracowników. Cele wyznaczone w tym systemie muszą być jednak realne i możliwe do osiągnięcia. W innym przypadku możemy wygenerować bowiem efekt odwrotny od zamierzonego.
Gdy underperformance jest jedynie zjawiskiem incydentalnym, dotyczącym pojedynczego pracownika, konieczne będzie zastosowanie środków dostosowanych do konkretnego przypadku. Warto w związku z tym określić w firmie katalog personalizowanych środków naprawczych, z których może skorzystać pracodawca, gdy taki underperformance będzie miał miejsce. Mamy tu na myśli np. plany naprawcze, częstsze rozmowy „1:1” lub sesje mentoringowe. Zadbajmy jednak, aby takie procesy były odpowiednio dokumentowane na wypadek konieczności zakończenia współpracy z pracownikiem, wobec którego tego rodzaju działania nie odniosły żadnego skutku. W przypadku sporu sądowego pomocne może okazać się bowiem przedstawienie przed sądem, że pracodawca zrobił ze swojej strony wszystko co w jego mocy, aby wesprzeć pracownika w poradzeniu sobie z underperformance’em.
Jaki wpływ na ryzyko wystąpienia underperformance’u ma słaba kultura organizacyjna? Jak temu zaradzić?
Underperformance często bywa wypadkową słabej kultury organizacyjnej. Z taką sytuacją mamy w szczególności do czynienia, gdy pracodawca jest świadomy występującego lub narastającego problemu underperformance’u (często nawet komunikowanego wprost przez zespół – jak wspomniany brak zasobów, wiedzy, zła ergonomia pracy, brak dbałości o work-life balance) i nie podejmuje środków zaradczych w tym zakresie.