Arkadiusz Górski, adwokat, Senior Associate w zespole White Collar Crime kancelarii JDP
Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnich dwóch latach zintensyfikowała stosowanie przepisu przewidującego możliwość nałożenia administracyjnej kary pieniężnej bezpośrednio na członków rad nadzorczych spółek publicznych. Liczba wydanych decyzji nakładających administracyjną karę pieniężną w 2022 r. w porównaniu z rokiem 2021 r. wzrosła ponaddwukrotnie. Zagrożenie sięga nawet do 100 000 zł za każde naruszenie. Jest to zatem realne zagrożenie majątkowe dla osób pełniących funkcje w radach nadzorczych. Zagrożenie to można jednak zmitygować poprzez odpowiednie corporate governance w spółce i uświadomienie sobie przez członków RN ciążących na nich obowiązków, jak i przyznanych uprawnień.
Tendencja do poszukiwania osobistej odpowiedzialności członków rad nadzorczych jest widoczna nie tylko w świetle nakładanych kar, ale także zmian legislacyjnych. Do 30 maja 2022 r. administracyjna kara pieniężna mogła być nałożona na członka rady nadzorczej jedynie wówczas, gdy KNF we wcześniej wydanej decyzji stwierdziła rażące naruszenie prawa po stronie samej spółki. Dodatkowo, na członka rady nadzorczej mogła być nałożona jedynie w terminie 12 miesięcy od wydania ostatecznej decyzji karzącej spółkę. Od 30 maja 2022 r. usunięto wymóg wspomnianego prejudykatu, a tym samym zniesiono także termin, w jakim decyzja w przedmiocie odpowiedzialności członka rady nadzorczej może zostać wydana. Obecnie decyzje nakładające kary na członków rad nadzorczych mogą być wydawane niezależnie od decyzji nakładających kary na spółki, przy poszanowaniu terminów przedawnienia wynikających z kodeksu postępowania administracyjnego.
Czy na gruncie dotychczas obowiązujących przepisów KSH można wyinterpretować standard należytej staranności członków rad nadzorczych?
Członków rad nadzorczych emitentów KNF postrzega jako szczególnych profesjonalistów, którzy powinni posiadać wiadomości specjalne właściwe dla spółek działających na rynku publicznym. Tym samym przyjęcie funkcji w radzie nadzorczej spółki publicznej powinno być świadomą i przemyślaną decyzją, poprzedzoną ewentualnym przeszkoleniem w obowiązkach prawnych.