Ropa: duża zmienność, efekt mizerny

Podwyższona zmienność nadal towarzyszy rynkowi ropy naftowej. Tą widzieliśmy już w 2022 r., a i początek 2023 r. upływa pod znakiem sporych zmian, chociaż ich efekt nie jest jakiś oszałamiający. Od początku roku ropa WTI straciła na wartości nieco ponad 1 proc. Jej cena była jednak już poniżej 73 USD za baryłkę, jak również powyżej 82 USD.

Publikacja: 30.01.2023 21:00

Ropa: duża zmienność, efekt mizerny

Foto: Stuart Tibaweswa

Ten tydzień dla ropy naftowej, tak samo zresztą jak dla giełd i walut, może przynieść nowe rozstrzygnięcia.

– W tym tygodniu ważnych komunikatów pojawi się kilka, ale na pierwszy plan wybiją się dwie decyzje. Pierwsza z nich to środowy komunikat Rezerwy Federalnej. Obecne prognozy zakładają, że Fed postawi na kompromis i podniesie stopy procentowe o 0,25 pkt proc. – a więc z jednej strony utrzyma jastrzębią politykę, ale z drugiej strony mimo wszystko postawi na relatywnie niewielką zmianę poziomu stóp procentowych. Z kolei w czwartek oczekiwana jest m.in. decyzja Europejskiego Banku Centralnego w kwestii stóp procentowych – a na rynku dominują oczekiwania podwyżki o 0,50 pkt proc. Utrzymujące się jastrzębie nastawienie banków centralnych negatywnie wpływa na notowania ropy naftowej, jednak nie powinno zachwiać rynkiem, ponieważ scenariusz podwyżek stóp jest oczekiwany. Więcej emocji mogą wzbudzić komunikaty banków centralnych dotyczące polityki monetarnej w kolejnych miesiącach – tu zapowiedzi dalszych podwyżek stóp będą ograniczać potencjał do zwyżek notowań ropy – wskazuje Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ.

Do tego dochodzi jeszcze posiedzenie OPEC+, chociaż akurat ono może mieć ograniczoną moc działania.

– O ile komunikaty banków centralnych mogą zdominować rynki finansowe w tym tygodniu, o tyle na rynku ropy wyczekiwane jest także środowe posiedzenie OPEC+, podczas którego zapadną decyzje ws. limitów produkcji ropy w rozszerzonym kartelu. Tu jednak najprawdopodobniej nie pojawią się żadne istotne zmiany, a może o tym świadczyć sam fakt, że posiedzenie będzie wirtualne (dotychczas na wirtualnych spot­kaniach na ogół nie dochodziło do ważnych zmian w polityce OPEC+) – pod­kreśla Sierakowska.

Eksperci Saxo Bank wierzą jednak, że przed notowaniami ropy rysują się pozytywne perspektywy.

– Ropa naftowa notowana jest w tym miesiącu na niemal niezmienionym poziomie i choć ryzyko recesji w dalszym ciągu istnieje, a pod pewnymi względami poszło w górę, rynek zdołał znaleźć wsparcie w postaci oczekiwanego wzrostu chińskiego popytu i obaw o podaż związanych z wprowadzeniem 5 lutego przez UE embarga na sprzedaż rosyjskich produktów paliwowych drogą morską – wskazują przedstawiciele Saxo Banku.

Inwestycje
Potrzebujemy więcej różnorodności we władzach spółek
Inwestycje
Czas rozbić szklany sufit
Inwestycje
Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię
Inwestycje
Daniel Kostecki, CMC Markets: Za wcześnie, by mówić o przełomie na GPW
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Inwestycje
Ceny ropy w 2025 r.: Citibank podwyższa prognozę, EIA obniża
Inwestycje
Piotr Kuczyński, DI Xelion: Trump straszy cłami, ale docelowo będą dużo niższe