Centralne depozyty papierów wartościowych oraz izby rozliczeniowe współpracują ze sobą zarówno operacyjnie, jak i na innych płaszczyznach – w ramach różnego rodzaju międzynarodowych gremiów czy organizacji. Ten drugi rodzaj współpracy pozwala na wypracowanie rozwiązań, które docelowo usprawniają pracę tych instytucji dzięki rozstrzygnięciom powstałym w drodze konsensusu między dużymi a mniejszymi podmiotami i krajami.
Doskonałym przykładem współpracy operacyjnej między centralnymi depozytami są tzw. linki, czyli połączenia operacyjne umożliwiające rozrachunek transakcji papierów wartościowych notowanych równolegle na dwóch lub więcej rynkach, czyli tzw. dual listing. Dzięki takiej współpracy każdy inwestor dokonujący transakcji na wybranym przez siebie parkiecie, na którym notowana jest dana spółka, może być pewien, że odpowiednia liczba zakupionych przez niego akcji zostanie zaksięgowana na jego rachunku papierów wartościowych. To centralne depozyty odpowiedzialne są za wykonanie odpowiednich procesów, by zachować zgodną liczbę dopuszczonych do obrotu akcji i zagwarantować inwestorowi dokonanie danej operacji. Linki służą także realizacji wszelkich innych operacji na papierach wartościowych, takich jak chociażby wypłata dywidendy, split akcji czy realizacja prawa poboru. Polski centralny depozyt posiada aktualnie siedem takich linków – pięć łączy nas bezpośrednio z innymi depozytami, a dwa – pośrednio (poprzez bank). Dzięki linkom KDPW z dwoma, tzw. ICSD, czyli międzynarodowymi centralnymi depozytami papierów wartościowych, inwestorzy operujący na naszej giełdzie mają dostęp do zagranicznych spółek notowanych na GPW z wielu różnych krajów.
Przykładem transgranicznego świadczenia usług w izbach rozliczeniowych mogą być tzw. interoperability arrangements, czyli swego rodzaju linki między izbami rozliczeniowymi. Aktualnie jest ich pięć w Europe i łączą cztery izby działające w UE (EuroCCP z Holandii, CC&G z Włoch, LCH Ltd. z Wielkiej Brytanii oraz LCH SA z Francji) oraz jedną ze Szwajcarii (Swiss SIX x-clear). Patrząc nieco bliżej, na region Europy Środkowej, warto wspomnieć o prowadzonym niedawno przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju projekcie mającym na celu rozpoznanie zasadności utworzenia regionalnego CCP (nie wszystkie rynki w naszym regionie mają autoryzowane izby rozliczeniowe). Analiza ekspertów EBOiR wykazała m.in. chęć wśród rynków w regionie CEE do posiadania własnych, narodowych instytucji typu CCP, jako źródła dumy narodowej i dowodu suwerenności. Nie bez znaczenia są także koszty działania takiego regionalnego CCP, który musiałby uwzględniać różne waluty, lokalne rozwiązania prawne i standardy rynkowe.
Innym przykładem transgranicznej współpracy centralnych depozytów papierów wartościowych jest paneuropejska platforma TARGET2-Securities (T2S), która powstała z inicjatywy banków centralnych strefy euro. Jej celem jest usprawnienie i obniżenie kosztów rozrachunku transakcji transgranicznych. System oferuje rozrachunek nie tylko w euro, ale także w innych walutach krajowych. Do T2S przystąpiły Węgry, Rumunia czy Dania. KDPW nie jest uczestnikiem T2S, ale od samego początku obserwuje jej funkcjonowanie oraz – we współpracy z innymi uczestnikami rynku krajowego, w ramach grupy T2S NUG_PL – ocenia potencjalne korzyści i koszty związane z rozrachunkiem transakcji na paneuropejskiej platformie. W czerwcu 2012 r. Krajowy Depozyt, w imieniu grupy T2S NUG_PL, podjął decyzję o odsunięciu w czasie uczestnictwa w projekcie TARGET2-Securities. Przemawiają za tym dwa główne powody: brak wyraźnych korzyści biznesowych dla uczestników KDPW z wejścia na platformę T2S oraz brak decyzji dotyczącej wprowadzenia euro w Polsce. W 2018 roku przeprowadziliśmy wśród polskich instytucji rynkowych ankietę dotyczącą możliwości wejścia polskiego rynku na T2S i decyzja grupy była podobna do tej z roku 2012. Kolejna analiza czeka nas w 2020 roku.
Jakich nowych usług ze strony KDPW mogą się spodziewać emitenci?
Nowym rozwiązaniem, które co prawda weszło już w życie, ale ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju rynku obligacji, jest dematerializacja i rejestracja obligacji w KDPW za pośrednictwem agenta emisji i przy wykorzystaniu nowoczesnej aplikacji, znacząco skracającej czas rejestracji papierów wartościowych.