Oferta akcji skierowana będzie do inwestorów instytucjonalnych oraz do inwestorów indywidualnych w Polsce. Ofercie nie będzie towarzyszyć emisja akcji. Spółka nie otrzyma żadnych środków ze sprzedaży akcji, co na rynku przyjęto z zaskoczeniem. Właścicielem firmy jest amerykański fundusz CVC, który kupił Żabkę w 2017 r. od Mid Europa Partners nieoficjalnie za nieco ponad 1 mld euro. Żabka powstała w 1998 r., a jej założycielem był Mariusz Świtalski, twórca również Biedronki i Eurocash. Sieć od tamtego czasu kilkukrotnie zmieniała właściciela, zawsze były to fundusze inwestycyjne.
Żabka warta miliardy
– Żabka jest warta za dużo, a jej obecny właściciel miałby kłopot z wyjściem z takiej inwestycji. Woli pozyskać choć trochę środków z giełdy – mówi nam jeden z bankierów inwestycyjnych.
Nieoficjalnie mowa jest o wartości spółki sięgającej wielu miliardów złotych. Według informacji podawanych kilka miesięcy temu, wartość akcji sprzedawanych przez fundusz wynieść miała 1–1,5 mld dol., a wycena całej spółki to 7–8 mld dol. Grupa Żabka to nie tylko sieć ponad 10,5 tys. sklepów w Polsce i kilkudziesięciu w Rumunii pod marką Froo z lokalnym partnerem. Należy do niej również dostawca kateringu dietetycznego Maczfit, porównywarka usług tego typu, czyli Dietly, ekspresowa dostawa q-commerce i e-commerce Delio i Żabka Jush! oraz sieć sklepów bezobsługowych Żabka Nano. Tylko w 2023 r. Maczfit dostarczył klientom 28 mln posiłków.
– Chcemy pozostać akcjonariuszem spółki i nadal zapewniać jej nasze wsparcie. Planowane IPO postrzegamy jako kolejny naturalny krok kierownictwa Grupy Żabka w realizacji ambitnej strategii rozwoju – mówi Krzysztof Krawczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów Grupy Żabka i partner w CVC Capital Partners.