Przyczyną przeceny były informacje o złożeniu przez Kredyt Bank wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej spółki i wypowiedzeniu umów kredytowych przez dwa banki.
Wniosek Kredyt Banku trafił do sądu w poniedziałek, w dniu, w którym spółce zezwolono na wszczęcie postępowania naprawczego (rozpoczęło się we wtorek). Dlatego nie zostanie teraz rozpatrzony. – Sąd nie uwzględnił wniosku o upadłość, gdyż uwzględnił wcześniejszy wniosek Dudy o wszczęcie postępowania naprawczego. Spółka ma obowiązek uregulować swoją sytuację w ciągu czterech miesięcy – mówi Jarema Sawiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Mecenas Krzysztof Lange z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy informuje, że jest to normalna procedura w tego typu sytuacjach. – Jednoczesne prowadzenie dwóch postępowań: naprawczego i upadłościowego, byłoby niecelowe. Stąd nie dziwi decyzja sądu o odroczeniu rozpoznania wniosku o ogłoszenie upadłości spółki do czasu zakończenia postępowania naprawczego – mówi. Zaznacza, że w ramach postępowania naprawczego sąd może odmówić zatwierdzenia układu z wierzycielami (jeśli uzna, że brak było ustawowych przesłanek do wszczęcia tego postępowania).
Duda ma problem nie tylko z Kredyt Bankiem. Raiffeisen domaga się od spółki spłaty 9,6 mln zł, a ING Bank Śląski ponad 20 mln zł. Zawiadomienia wpłynęły do firmy we wtorek. Przed tymi roszczeniami jest już chroniona. – Jeżeli wypowiedzenia umów kredytowych trafiły do spółki już po wszczęciu postępowania naprawczego, to najprawdopodobniej, przynajmniej na razie, nie wywołają zamierzonego przez banki skutku – przyznaje Olga Sztejnert, adwokat z kancelarii Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy.
Prezes Maciej Duda powiedział na antenie TVN CNBC Biznes, że jest gotowy ustąpić, jeśli akcjonariusze znajdą lepszego kandydata. Sam nie złoży rezygnacji, gdyż czuje się odpowiedzialny za spółkę. Zapewnił, że rodzina Dudów nie sprzedaje i nie zamierza sprzedawać akcji koncernu. Doradcą finansowym w procesie naprawczym Dudy jest Ipopema Securities. Jej największym akcjonariuszem jest spółka z grupy Elliot Associates, która specjalizuje się w zakupie korporacyjnych papierów dłużnych oraz przejmowaniu spółek, które mają problemy.