Jeszcze niedawno Kraft Foods deklarował, że produkcja Cadbury zostanie w Wielkiej Brytanii. Dlaczego zmienił zdanie? - Stało się jasne, że niemożliwością jest powstrzymanie programu przeniesienia produkcji pomimo naszych wstępnych zapowiedzi. Wiemy, że jest to trudna decyzja, dlatego chcieliśmy szybko uciąć spekulacje na ten temat - powiedziała serwisowi BBC Irene Rosenfeld, szefowa Krafta. Podkreśla ona, że Cadbury już dwa lata temu planowało przenieść część produkcji do Polski.Decyzja o zamknięciu fabryki Somerdale oznacza, że pracę straci około 400 pracowników.
Gdzie dokładnie zostanie przeniesiona produkcja? Na razie amerykański koncern nie ujawnia szczegółów. – Na chwilę obecną nie mogę nic w tej sprawie powiedzieć – mówi też Agnieszka Kępińska z Kraft Foods Polska.Prawdopodobnie plany Krafta mają związek z już istniejącymi aktywami Cadbury w Polsce. Brytyjska firma zainwestowała w sumie w naszym kraju około 200 mln euro. Najpierw wybudowała w gminie Kobierzyce pierwszą fabrykę czekolady w Polsce. W 1999 roku kupiła markę Wedel. W 2006 roku Cadbury zainwestowało w budowę fabryki gum do żucia w Skarbimierzu.
Kolejne realizowane inwestycje to rozbudowa fabryki w Bielanach Wrocławskich, modernizacja warszawskiego zakładu Wedla oraz budowa zakładu czekolady w Skarbimierzu. Ten ostatni ma zostać oddany do użytku w pierwszej połowie tego roku. Niewykluczone, że to właśnie z nim związane są plany przeniesienia produkcji do Polski.
Kraft pięć miesięcy walczył o przejęcie Cadbury. Brytyjczycy konsekwentnie odrzucali jego oferty. Ostatecznie 19 stycznia zgodzili się na podniesioną o około 10 proc. propozycję, opiewająca na 11,9 mld funtów.
Ta fuzja diametralnie zmieni układ sił na polskim rynku słodyczy. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, Kraft musi się pozbyć działalności związanej z produkcją czekolady w Rumunii i Polsce. To oznacza, że właściciela zmieni wicelider rynku czekolady w naszym kraju, Wedel. Kraft nie informuje, czy już ruszyły rozmowy z potencjalnymi nabywcami Wedla.