Chodzi o NWZA z 6 grudnia 2011 r. Akcjonariusze zgodzili się wówczas m.in. na ustanowienie hipoteki na nieruchomościach spółki. - Objęcie hipoteką głównej nieruchomości produkcyjnej przy ul. Octowej 1 może doprowadzić do zaniechania działalności produkcyjnej spółki w razie przejęcia tej nieruchomości przez bank-kredytodawcę (PKO BP), a obciążenie tej nieruchomości nie jest konieczne dla pełnego zabezpieczenia kredytu - twierdzi Podlaskie Towarzystwo Finansowo – Inwestycyjne (PTFI).
Akcjonariusz ten wniósł do sądu o stwierdzenie nieważności uchwały zgodnie z tradycyjną procedurą przewidzianą w Kodeksie spółek handlowych (art. 425). Dodatkowo, na wypadek nieuwzględnienia zarzutu nieważności uchwały, PTFI alternatywnie wniosło w pozwie o jej uchylnie na podstawie art. 422 argumentując, iż zostało bezzasadnie niedopuszczone do głosowania na walnym.
Spór pomiędzy Mispolem a PTFI trwa już kilkanaście miesięcy. PTFI stało się współwłaścicielem giełdowej spółki w wyniku sprzedaży akcji mięsnej spółki PMB w grudniu 2010 r. W kwietniu 2011 r. złożyła ona wniosek o ogłoszenie upadłości. Wówczas władze Mispolu uznały, że przy zakupie aktywów zostały wprowadzone w błąd i uznały transakcję za niebyłą. Twierdzą, że PTFI nie może wykonywać prawa głosu z nabytych akcji.
Mispol odrzuca również zarzuty merytoryczne dotyczące kontrowersyjnej uchwały NWZA.
- Ustanowienie hipotek, w tym hipoteki na nieruchomości przy ul. Octowej, było uzasadnione ze względu na uzyskanie korzystnego refinansowania zaciągniętego kredytu, co w rezultacie pozwoli na optymalizację struktury finansowania – twierdzi zarząd Mispolu.