Wojciech Rembikowski, wiceprezes Impelu, potwierdza, że trwają negocjacje z kilkoma kolejnymi spółkami. – Nie dokonujemy konsolidacji dla poprawienia statystyki. Z nową firmą przejmujemy klientów. I wykorzystując nasze organizacyjne doświadczenie, możemy partnerom z przemysłu zaproponować kompleksowe i tańsze usługi outsourcingowe – dodaje. Podkreśla, że strategia przejęć została starannie przemyślana i ma uzupełniać ścieżkę organicznego rozwoju grupy.
Zdaniem Łukasza Rosińskiego, analityka Domu Maklerskiego AmerBrokers, strategii przejęć nie tylko Impelu, ale też Konsalnetu sprzyja obecnie ostra konkurencja między mniejszymi graczami. Wielu z nich jest ofiarami wojen cenowych nasilających się po niedawnym kryzysie, wynikających z presji na obniżanie kosztów wśród odbiorców usług, zwłaszcza wśród śrubujących ceny instytucji publicznych.
– Kwota 50–60 mln zł przeznaczona przez Impel na akwizycje dowodzi, że celem są raczej mniejsze spółki, które po przejęciu mogą szybko zyskać na dostępie do ogromnej listy klientów wrocławskiej grupy. Sam Impel może też, zyskując nowe kompetencje, oferować bardziej zróżnicowane, komplementarne pakietowe usługi – dodaje Rosiński.
[srodtytul]Konsalnet chce być na czele[/srodtytul]
W 2009 roku doszło do największej fuzji na krajowym rynku – połączenia Konsalnetu ze Skorpion Security. Potem do Konsalnetu dołączył jeszcze Ajax Security. Po ubiegłorocznych przejęciach podlaskiej firmy Ambrela System i Mobitela (monitoring satelitarny pojazdów) w tym roku Konsalnet kupił spółkę Laam Security, z oddziałami w większych miastach Wybrzeża, na Śląsku i w Warszawie. Firma Laam, wyspecjalizowana w ochronie sieci handlowych, która zatrudnia 1100 osób i w zeszłym roku przyniosła 19 mln zł przychodów, będzie działać w grupie Konsalnet pod własną marką i z obecnym zarządem.
– Akwizycje dużych i średnich firm ochrony, a także małych firm specjalistycznych są ważnym elementem strategii rozwoju Konsalnetu. Dzięki nim nie tylko wzmacniamy naszą pozycję w kluczowych sektorach rynku – branży handlowej, bankowej czy w przemyśle – ale także zdobywamy nowe kompetencje i poszerzamy ofertę firmy. Dalsze konsolidacyjne projekty są w toku – mówi Adam Pawłowicz, prezes Konsalnetu.