Pierwsza od 28 lat nowa rafineria

Publikacja: 20.08.2004 08:13

Nowa rafineria powstanie w dawnych sadach cytrusowych w pobliżu Wellton, w stanie Arizona, 35 km od granicy z Meksykiem.

Stany Zjednoczone były kiedyś potęgą w przetwórstwie ropy naftowej. Przez niemal trzy dekady nie zbudowano jednak w USA ani jednej rafinerii.

Nowy zakład, przerabiający 150 tys. baryłek ropy dziennie, zbuduje firma z Phoenix - Arizona Clean Fuels LLC. Potrzebuje 24 rządowych pozwoleń (skompletuje je w styczniu 2005 roku) i 2,5 mld dolarów. Surowiec dostarczany będzie z Meksyku (rurociągami i drogą morską), pieniądze znajdzie konsorcjum inwestorów, w którego składzie jest Saudi Aramco - państwowe przedsiębiorstwo przerobu ropy z Arabii Saudyjskiej.

W USA klimat dla tej inwestycji jest znakomity. Po pierwsze, wysokie ceny ropy i jej pochodnych dają pokaźne zyski przedsiębiorcom z branży przerobu tego surowca. Po drugie, w ostatnich 25 latach liczba rafinerii spadła z 308 do 146 (zdolności przetwórcze całego amerykańskiego przemysłu to teraz 16,9 mln baryłek dziennie; w 1981 roku - 18,6 mln). Ostatni oddany do użytku zakład otwarto w Luizjanie w 1976 roku. Po trzecie, przestarzałe rafinerie są i będą zamykane z powodów ekologicznych. Ostatnio amerykańscy Zieloni nie dopuścili do rozbudowy zakładu ConocoPhillipsa (największa branżowa firma w USA) pod Los Angeles.

Czas na nowe zakłady tym bardziej, że zużycie paliw silnikowych w 2025 roku będzie o 46% większe niż teraz. Zdolności produkcyjne istniejących rafinerii będą większe zaledwie o 29%. Pracują obecnie na 92,5% technicznych możliwości.

Nowa inwestycja, choć przesądzona (początek budowy w 2006, zakończenie w 2009 roku), nie będzie mieć łatwego startu. Analitycy branży oceniają, że budowa zakładu będzie bardzo droga, a zwrot z włożonego kapitału potrwa wiele lat. Na same plany wydano 30 mln USD, budowa ma kosztować ok. 2 mld USD. Amerykanie i meksykańska firma Petroleos Mexicanos zbudować muszą 322 km rurociągu za ok. 500 mln USD. 35% przerobionego surowca wróci do Meksyku.

Jest jedno poważne zagrożenie dla rafinerii w Wellton. W odległości 45 km jest poligon lotnictwa wojskowego. Samoloty F-16 masowo zrzucają tam bomby...

Bloomberg

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego