Podstawowym celem regulacji dotyczących zwiększania przez inwestorów udziału w spółkach publicznych jest zapewnienie należytej ochrony akcjonariuszy mniejszościowych. Zmiany przepisów w tym zakresie wprowadzone ustawą o ofercie publicznej zmierzają w kierunku zwiększenia tej ochrony. Cel ten jest realizowany w ustawie poprzez rozszerzenie zakresu obowiązków inwestorów nabywających akcje w spółce publicznej (wprowadzenie dodatkowych progów, których przekroczenie przez inwestora wymaga ujawnienia, oraz nowych progów ogłaszania wezwań), przyznanie dodatkowych uprawnień akcjonariuszom mniejszościowym (wprowadzenie prawa do żądania wykupu przez akcjonariusza większościowego akcji posiadanych przez akcjonariuszy mniejszościowych), a także przez uszczelnienie luk dotychczasowych regulacji, które umożliwiały obchodzenie obowiązków związanych z nabywaniem znacznych pakietów akcji (uszczegółowienie przepisów dotyczących ustalania ceny minimalnej w wezwaniach oraz rozszerzenie katalogu sytuacji, które są traktowane na równi z kupnem akcji spółki publicznej).
Ułatwienia w zakresie
nabywania akcji
Najważniejszą zmianą, ułatwiającą obrót akcjami spółek publicznych, jest zniesienie przymusu rynku regulowanego. Warto zauważyć, że zmiana ta ma charakter zmiany systemowej i dotyczy obrotu wszelkimi papierami wartościowymi. Dotychczasowe regulacje wymuszały na inwestorach dokonywanie obrotu wtórnego akcjami na rynku regulowanym, ze stosunkowo nielicznymi wyjątkami. Teraz inwestorzy będą mogli dokonać transakcji zarówno na rynku regulowanym (giełdowym lub pozagiełdowym), w alternatywnym systemie obrotu (zorganizowanym przez firmę inwestycyjną lub spółkę prowadzącą rynek regulowany), w tzw. transakcjach bezpośrednich (dokonywanych przez firmy inwestycyjne), jak również w drodze umów zawieranych bezpośrednio pomiędzy inwestorami. Zmiana ta ma szczególne znaczenie dla obrotu większymi pakietami akcji, który wymaga często znacznie większej elastyczności przy strukturyzowaniu transakcji.
Drugą istotną zmianą liberalizującą obrót akcjami jest zniesienie konieczności uzyskania zezwolenia Komisji na przekroczenie progów 25%, 33% oraz 50% ogólnej liczby głosów w spółce publicznej. Ustawodawca słusznie uznał, że o tym, czy dany podmiot osiągnie określony udział w spółce publicznej, powinny decydować prawa rynku, a nie decyzja administracyjna regulatora, którego zadaniem jest czuwanie nad tym, czy ustalone ramy nie są przekraczane.