leasingu
Definicje leasingu w prawie bilansowym i podatkowym są zasadniczo odmienne. W przepisach podatkowych obowiązujących od 2001 roku określono kryteria, które są decydujące przy określeniu, czy prawo amortyzacji przysługuje finansującemu (leasingodawcy) lub korzystającemu (leasingobiorcy).
Kryteria te dotyczą:
- przysługującego finansującemu prawa do ulg lub zwolnień,
- określonego w umowie terminu trwania umowy w stosunku do normowanego przepisami podatkowymi okresu amortyzacji,
- wielkości sumy opłat leasingowych, stanowiących jako minimum wartość przedmiotu leasingu,
- zapisu umowy przyznającego prawo amortyzacji finansującemu lub korzystającemu.
Kryteria te nie pokrywają się z warunkami określonymi w Standardzie, co w konsekwencji prowadzi w większości przypadków do sytuacji, kiedy umowa według przepisów podatkowych klasyfikowana jest tak, jak leasing operacyjny, a według zasad bilansowych wymaga zakwalifikowania jako leasing finansowy.
Klasyfikacja i zasady
prezentacji leasingu
w sprawozdaniu finansowym w oparciu o MSR 17
MSR 17 uzależnia sposób ujęcia operacji leasingu w księgach i sprawozdaniach finansowych leasingodawcy i leasingobiorcy od tego, czy chodzi o leasing finansowy czy operacyjny.
Przyjęta w MSR klasyfikacja leasingu opiera się na kryterium podziału wielkości możliwego ryzyka lub możliwych korzyści, jakie dla właśPrzy ocenie ryzyka operacyjnego oraz możliwych korzyści, należy się przy tym kierować zasadą - wyższości treści nad formą zdarzenia gospodarczego.
Jako przykłady ryzyka operacyjnego można wskazać straty wynikające z: niewykorzystania zdolności produkcyjnych, zmian technologii lub innych okoliczności, a jako przykłady korzyści: zagwarantowanie ceny zakupu po ustalonej cenie, możliwość odsprzedaży przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy, zapewnioną eksploatację itp.
MSR 17 nie określa bliższych, obiektywnie ustalonych kryteriów ułatwiających ustalenie stopnia ryzyka i korzyści związanych z daną transakcją, operują wyłącznie pojęciem "istotnych korzyści".
Amerykańskie standardy (US GAAP) wyznaczają natomiast obiektywne wstępnie ustalone kryteria, takie jak wielkość zapłaconych opłat leasingowych w stosunku do ceny nabycia przedmiotu leasingu, długości zawartej umowy, atrakcyjność opcji zakupu po zakończeniu okresu umowy itp.
Mimo pozornych różnić, obydwa standardy zawierają takie same kryteria klasyfikacji leasingu finansowego.
W myśl obu standardów, do leasingu finansowego zalicza się każdą umowę najmu lub dzierżawy, która spełnia choćby jeden z poniższych warunków:
l leasingobiorca nabywa prawo własności do przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy,
l leasingobiorcy przysługuje opcja zakupu przedmiotu leasingu po cenie niższej od jego wartości rynkowej na dzień wykorzystania opcji zakupu, przy czym prawdopodobne jest, że opcja ta będzie wykorzystana,
l jeżeli brak w umowie takiej opcji, to umowa leasingu musi być zawarta na cały lub prawie cały przewidywany ekonomiczny okres użytkowania przedmiotu leasingu (według US GAAP minimum 75% tego okresu),
l zdyskontowana wartość przewidywanych opłat leasingowych za okres umowy jest co najmniej równa lub prawie równa (wg US GAAP nie mniejsza niż 90% wartości rynkowej (ceny nabycia) przedmiotu leasingu na dzień zawarcia transakcji),
l umowę zawarto bez możliwości jej wypowiedzenia, a jeżeli nie - to wszystkie koszty i straty leasingodawcy spowodowane rozwiązaniem umowy zostaną pokryte przez leasingobiorcę,
l w przypadku możliwości przedłużenia umowy, ta przyznaje leasingobiorcy znaczne korzyści, np. znaczną obniżkę opłat leasingowych, zwiększając tym samym prawdopodobieństwo przedłużenia umowy,
l przedmiot leasingu jest urządzeniem specjalistycznym o bardzo ograniczonym zakresie wykorzystania, bez możliwości jego wykorzystania przez leasingodawcę.
Jeżeli umowa nie spełnia żadnego z wyżej przedstawionych warunków oraz nie występują inne przesłanki wskazujące na to, że ryzyko i korzyści wynikające z użytkowania przedmiotu leasingu przypadają korzystającemu, to jej przedmiotem jest leasing operacyjny.
MSR jak i US GAAP określają, równolegle do klasyfikacji, zasady wykazania operacji leasingu w sprawozdaniu finansowym leasingodawcy i leasingobiorcy, zależnie od tego, czy jest to leasing finansowy czy operacyjny.
Prezes firmy konsultingowej BDO