Sprawozdanie finansowe leasingodawcy według MSR 17
Transakcje leasingu powinny być obliczone i ujęte zgodnie z ich charakterem i rzeczywistą sytuacją finansową, a nie jedynie z formalnymi wymogami prawa (a więc głównie w oparciu o prawo bilansowe, a nie prawo podatkowe).
Nieruchomości inwestycyjne(2)
Nieruchomości inwestycyjne stanowią dla wielu firm znaczne składniki majątkowe. Jeszcze do niedawna obowiązujące zasady rachunkowości nie uwzględniały specyfiki nieruchomości inwestycyjnej, która ma wiele wspólnego z lokatami kapitałowymi. Zwłaszcza brak możliwości wyceny nieruchomości inwestycyjnej według ich aktualnej wartości rynkowej, jak i zakaz ujęcia zmian tych wartości w sprawozdaniu finansowym znacznie ograniczały praktyczną przydatność informacji finansowych.
Nieruchomości inwestycyjne(1)
Nieruchomości inwestycyjne stanowią dla wielu firm znaczne składniki majątkowe. Jeszcze do niedawna obowiązujące zasady rachunkowości nie uwzględniały specyfiki nieruchomości inwestycyjnej, która ma wiele wspólnego z lokatami kapitałowymi. Zwłaszcza brak możliwości wyceny nieruchomości inwestycyjnej według ich aktualnej wartości rynkowej i zakaz ujęcia zmian tych wartości w sprawozdaniu finansowym znacznie ograniczały praktyczną przydatność informacji finansowych.
Rezerwy, zobowiązania i aktywa warunkowe
Nasze doświadczenie jako audytorów poparte przeprowadzeniem kilku tysięcy badań sprawozdań finansowych wykazuje, że rezerwy są tą pozycją, która jest najczęściej wykorzystywana do manipulacji wynikiem finansowym (przesunięcie dochodów lub strat w czasie). Także niewłaściwe zastosowanie konserwatywnej zasady ostrożnej wyceny może doprowadzić do nieuzasadnionych odpisów aktualizacyjnych lub nadmiernych rezerw.