- przyjęcie przedmiotu leasingu do ewidencji środków trwałych,
- ujęcie w ewidencji bilansowej zobowiązania w wysokości wartości początkowej przedmiotu leasingu,
- ujęcie w ewidencji pozabilansowej części odsetkowej pozostałych do spłaty opłat leasingowych,
- odpowiednie przeliczenie i zaksięgowanie opłat leasingowych.
Przeliczenie opłat
ustalonych w harmonogramie
Do podziału rat leasingowych na część kapitałową i odsetkową konieczne jest przeliczenie harmonogramu spłat. Stosując wewnętrzną stopę zwrotu, dokonano podziału raty leasingowej na część kapitałową oraz odsetkową. Taki podział opłat leasingowych powoduje równomierne, w stosunku do pozostającego do spłaty kapitału, obciążenie leasingobiorcy kosztami finansowymi w postaci odsetek od aktualnego zobowiązania wobec finansującego. Obliczenia przedstawiają tabele (3. i 4.):
Tabela 3.
Miesięczna IRR 2,04%
Roczna IRR 24,44%
Liczba rat 41
Rozliczenia opłat dokonano przy zastosowaniu poniższego modelu (patrz tabela 4.).
Początkowe ujęcie leasingu w księgach korzystającego polega na wykazaniu wartości początkowej środka trwałego (715 tys. zł) oraz zobowiązania w tej samej kwocie, będącej sumą zdyskontowanych wartości strumieni pieniężnych za pomocą wewnętrznej stopy procentowej przyszłych opłat leasingowych.
Opłata wstępna oraz wyliczona część kapitałowa opłat leasingowych pomniejsza wartość zobowiązania. Część odsetkowa stanowi koszty finansowe w poszczególnych okresach. Kosztem jest też naliczana amortyzacja.
Dla celów podatkowych kosztem są poniesione w poszczególnych okresach opłaty leasingowe.
Rezerwę na podatek odroczony ustala się na podstawie różnic między bilansową i podatkową wartością aktywów i pasywów.
Uregulowania MSR 17
w świetle polskiej ustawy
o rachunkowości
Uregulowania dotyczące leasingu w ustawie o rachunkowości zawarto w artykule 3 ust. 4-6 oraz w przepisach wprowadzających tę ustawę.
Przepisy ustawy ograniczyły się do wymienienia katalogu kryteriów służących do klasyfikacji umów i określenia pozycji bilansu, w której aktywa oddane w leasing wykazywane są przez finansującego i korzystającego.
Ustawa nie określa szczegółowych zasad ustalania przychodów i kosztów finansującego oraz kosztów dotyczących leasingu u korzystającego.
Zgodnie ze wskazaniem zawartym w ustawie (art. 10 ust. 3), w sprawach nieuregulowanych ustawą można stosować krajowe standardy rachunkowości wydane przez Komitet Standardów Rachunkowości, a w przypadku braku takiego standardu, można stosować uregulowania zawarte w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR).
Należy oczekiwać, że zostanie wydany krajowy standard rachunkowości dotyczący leasingu. Do czasu opracowania i opublikowania krajowego standardu należy posiłkować się wytycznymi MSR 17 - Leasing.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że polski ustawodawca zezwolił na wyłączenie z obowiązku stosowania tych zasad w odniesieniu do umów zawartych przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, tj. przed 1.01.2002 r., oraz zezwolił na niestosowanie tych przepisów przez małe jednostki, czyli te, które według przepisów UoR nie podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłych rewidentów.
Poprzednie części artykułu ukazały się 17-18 grudnia (Parkiet 245/2005) i 23 grudnia (249/2005).