l Wykazane w bilansie przedmioty leasingu podlegają umorzeniu i amortyzacji według takich samych zasad, jak inne nabyte składniki majątkowe podobnego rodzaju.
l Jeśli leasingobiorca nie ma pewności, czy nabędzie tytuł własności środka trwałego przed zakończeniem umownego okresu trwania leasingu, to objęte umową leasingu środki trwałe powinny zostać w pełni zamortyzowane w krótszym z dwu okresów: trwania umowy leasingu bądź czasu użytkowania.
Informacje dodatkowe
W sprawozdaniu finansowym leasingobiorcy należy ujawnić szereg informacji, w tym informacje wymagane przez MSR 32 (między innymi informacje na temat ryzyka finansowego) oraz:
l wartość bilansową netto na dzień bilansowy dla każdej grupy aktywów,
l uzgodnienie różnicy pomiędzy łączną kwotą minimalnych opłat leasingowych na dzień bilansowy a ich wartością bieżącą. Jednostka powinna ujawnić łączną kwotę minimalnych opłat leasingowych na dzień bilansowy oraz ich wartość bieżącą w każdym z poniższych okresów:
- do roku,
- od roku do pięciu lat,
- powyżej pięciu lat oraz
l warunkowe opłaty leasingowe ujęte w rachunku zysków i strat danego okresu obrotowego,
l ustaloną na dzień bilansowy sumę przyszłych minimalnych opłat subleasingowych, których uzyskanie przewiduje się z tytułu nieodwoływalnych umów subleasingowych oraz
l ogólny opis ważniejszych postanowień zawartych umów leasingowych, w tym:
- podstawę ustalania kwot warunkowych opłat leasingowych,
- istnienie i warunki przedłużenia umowy lub wykorzystania możliwości zakupu oraz postanowień dotyczących podwyższenia ceny oraz
- ograniczenia wynikające z postanowień umowy leasingowej, np. dotyczące dywidend, dodatkowego zadłużenia czy dodatkowych umów leasingowych.
Ponadto, w zależności od przedmiotu leasingu, należy zastosować odpowiednie postanowienia dotyczące ujawnień zawarte w MSR 16 "Rzeczowe aktywa trwałe" (patrz rozdział 4.1), MSR 36 "Utrata wartości aktywów" (patrz rozdział 4.6), MSR 38 "Wartości niematerialne" (rozdział 4.2), MSR 40 "Nieruchomości inwestycyjne" (rozdział 4.3) oraz MSR 41 "Rolnictwo".
Ujęcie leasingu operacyjnego w sprawozdaniu finansowym leasingodawcy według
MSR 17
Przy leasingu operacyjnym przychody leasingodawcy, zarówno z tytułu opłaty jednorazowej, jeżeli jest ona znaczna (patrz dalej), jak i opłat bieżących, wykazuje się w sprawozdaniu finansowym proporcjonalnie do okresu trwania umowy (zazwyczaj metodą liniową), niezależnie od faktycznych wpływów.
Oddane w leasing środki trwałe figurują na koncie środków trwałych: amortyzuje się je zgodnie ze zastosowanymi przez leasingodawcę do podobnych środków trwałych metodami amortyzacji: kwotę podlegającą amortyzacji rozkłada się systematycznie na poszczególne okresy sprawozdawcze, w ciągu całego okresu użytkowania tych środków. W przypadku gdy występuje tak zwana wartość końcowa środka trwałego, to znaczy wartość, po jakiej leasingodawca otrzymuje z powrotem przedmiot umowy po jej zakończeniu, dokonuje się - w miarę potrzeby - dodatkowych odpisów aktualizujących, jeżeli istnieje ryzyko, że wartość końcowa jeStosowana powszechnie w praktyce amortyzacja degresywna przewidziana przez prawo podatkowe nie oddaje właściwego obrazu dekapitalizacji dzierżawionego majątku.
Wstępne koszty bezpośrednie, poniesione dla uzyskania przychodów z leasingu operacyjnego, rozlicza się w czasie, proporcjonalnie do wykazanych w sprawozdaniu finansowych przychodów z tytułu leasingu.
Koszty finansowe, związane z finansowaniem z kredytów zakupionych i oddanych w leasing środków trwałych, obciążają koszty okresu, w którym one powstały.
Jeżeli faktycznie otrzymane wpływy z tytułu leasingu oraz amortyzacja środków trwałych będących przedmiotem leasingu zostały, w myśl przepisów podatkowych, odmiennie ujęte w sprawozdaniu finansowym, należy uwzględnić rezerwę na podatek odroczony.
Aby określić, czy nie nastąpiła utrata wartości przedmiotu leasingu, należy zastosować MSR 36 dotyczący utraty wartości aktywów.
Informacje dodatkowe
Leasingodawcy powinni w sprawozdaniu finansowym zaprezentować aktywa oddane w leasing operacyjny odpowiednio do charakteru tych aktywów. Oprócz wymogów określonych w MSR 32 (instrumenty finansowe) leasingodawcy powinni ujawnić następujące informacje dotyczące leasingu operacyjnego:
l przyszłe minimalne opłaty leasingowe z tytułu nieodwołalnego leasingu operacyjnego w podziale na okresy:
- do roku,
- od roku do pięciu lat,
- powyżej pięciu lat oraz
l łączną kwotę warunkowych opłat leasingowych ujętą w rachunku zysków i strat,
l ogólny opis ważniejszych postanowień zawartych umów leasingowych.
Ujęcie leasingu operacyjnego w sprawozdaniu finansowym leasingobiorcy według
MSR 17
Przy leasingu operacyjnym koszty leasingobiorcy wykazuje się w sprawozdaniu finansowym proporcjonalnie do okresu trwania umowy (zazwyczaj metodą liniową), niezależnie od faktycznie zapłaconych rat.
Jeżeli faktycznie wydatki z tytułu umowy leasingu zostały w myśl przepisów podatkowych ujęte odmiennie, to w sprawozdaniu finansowym uwzględnia się rezerwę lub rozliczenie czynne z tytułu odroczonego podatku dochodowego.
Informacje dodatkowe
W sprawozdaniu finansowym leasingobiorcy należy ujawnić szereg informacji, w tym informacji wymaganych przez MSR 32 (między innymi informacji na temat ryzyka finansowego) oraz:
l łączną kwotę minimalnych opłat leasingowych z tytułu nieodwoływalnego leasingu operacyjnego dla każdego z poniższych okresów:
- do roku,
- od roku do pięciu lat,
- powyżej pięciu lat oraz
l ustaloną na dzień bilansowy sumę przyszłych minimalnych opłat subleasingowych, których uzyskanie przewiduje się z tytułu nieodwoływalnych umów subleasingowych,
l opłaty leasingowe i subleasingowe ujęte w rachunku zysków i strat danego okresu, z podziałem na minimalne opłaty leasingowe, warunkowe opłaty leasingowe i opłaty subleasingowe,
l ogólny opis ważniejszych postanowień zawartych umów leasingowych, w tym:
- podstawę ustalania kwot warunkowych opłat leasingowych,
- istnienie i warunki przedłużenia umowy lub wykorzystania możliwości zakupu oraz postanowień dotyczących podwyższenia ceny oraz
- ograniczenia wynikające z postanowień umowy leasingowej, np. dotyczące dywidend, dodatkowego zadłużenia czy dodatkowych umów leasingowych.
Poprzednią część artykułu opublikowaliśmy 17-18 grudnia, w PARKIECIE 245/2006
Prezes firmy
konsultingowej BDO