Obligacje skarbowe | Papiery lepiej kupić jeszcze w listopadzie niż w grudniu

Tylko w tym miesiącu można jeszcze kupić detaliczne obligacje 13-miesięczne, których oprocentowanie wynosi 3 proc. w skali roku.

Publikacja: 28.11.2013 05:00

Kinga Żelazek

Kinga Żelazek

Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

– Z dniem 30 listopada kończymy jednorazową emisję „Listopadowej 13-tki", która dzięki krótkiemu okresowi zapadalności oraz atrakcyjnemu oprocentowaniu spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów – mówi Bogdan Klimaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. Tylko do połowy listopada nabywców znalazły obligacje o wartości 362,8 mln zł. Zdaniem Mirosława Budzickiego, eksperta z Biura Strategii Rynkowych PKO BP (w tym banku można kupować obligacje skarbowe), zainteresowanie tymi papierami jest w pełni uzasadnione.

– To bardzo atrakcyjna oferta w porównaniu z papierami skarbowymi o podobnym terminie wykupu z rynku hurtowego, których rentowność wynosi obecnie około 2,6 proc. – zaznacza Budzicki.

Dwulatki z niższym oprocentowaniem

Zdaniem ekspertów maleje atrakcyjność pozostałych papierów detalicznych, i to mimo tego, że odsetki od grudniowej serii papierów skarbowych o zmiennym oprocentowaniu pozostaną na takim samym poziomie jak w listopadzie. Spadną natomiast odsetki od dwuletnich papierów o stałym oprocentowaniu z 3,2 proc. (DOS1115) do 3 proc. (DOS1215)

– Oprocentowanie dwulatek z listopada jest jeszcze atrakcyjne, ale tych z grudnia już nie bardzo – uważa analityk z PKO BP.

Jego zdaniem dobrą strategią jest zakup wspomnianych, dostępnych tylko w tym miesiącu obligacji 13-miesięcznych, a później zamienienie ich np. na papiery dwuletnie, których oprocentowanie za rok może sięgnąć już 3,5–3,7 proc.

Dobrą ochroną przed spadkiem wartości pieniądza są inwestycje w papiery trzyletnie. Odsetki od grudniowej serii tych obligacji (TOZ1216) w pierwszym półroczu będą wynosiły 3,3 proc., a w kolejnych 6-miesięcznych okresach będą zależeć od stopy WIBOR 6M (po jakiej banki pożyczają sobie środki). W listopadzie wynosi ona 2,7 proc. i zdaniem Mirosława Budzickiego do III kwartału 2014 r. powinna oscylować w pobliżu obecnego poziomu. Dopiero w IV kwartale przyszłego roku może wzrosnąć do 3,2 proc. – w wyniku podwyżek przez RPP stóp procentowych.

Poczekaj na lepsze marże

Z kolei odsetki od grudniowej serii czterolatek w pierwszym roku wyniosą 3,5 proc., a w kolejnych latach będą oparte na wskaźniku inflacji oraz marżę równą 1,25 pkt proc. Nieco więcej zarobią osoby, które kupią dziesięciolatki. W pierwszym roku ich oprocentowanie wynosi 4 proc., a od drugiego roku będzie równe sumie wskaźnika inflacji oraz marży wynoszącej 1,5 pkt proc.

Według najnowszych prognoz NBP inflacja na koniec 2014 r. może oscylować w pobliżu 1,7 proc., co oznacza, że w drugim roku rentowność grudniowej serii czterolatek (COI1217) wyniesie ok. 2,95 proc. (1,7 proc. plus 1,25 pkt proc. marży), a dziesięciolatek (EDO1223) ok. 3,2 proc. (1,7 proc. plus 1,5 pkt proc. marży). Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę średnią z prognoz analityków na koniec listopada 2014 r., czyli 2,2 proc., to oprocentowanie papierów EDO w drugim roku wyniesie 3,7 proc., a COI – 3,45 proc. Zważywszy, że wysokość odsetek od obligacji detalicznych ustalana jest przez resort finansów na podstawie tego, co dzieje się na rynku hurtowym, to obecnie nie jest ona atrakcyjna.

Za rok według prognoz rentowność papierów dziesięcioletnich z rynku hurtowego może jednak sięgnąć od 4,4 do 5,1 proc. Dlatego zdaniem analityków warto około roku wstrzymać się z zakupem tych obligacji i poczekać, aż resort finansów zaproponuje wyższe marże.

Obligacje można kupić (lub sprzedać przed terminem zakończenia) w placówkach PKO BP i punktach obsługi klienta Domu Maklerskiego PKO BP, a także przez Internet.

[email protected]

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego