Przegląd prasy

Aktualizacja: 27.02.2017 15:59 Publikacja: 09.05.2008 12:41

USA Today 08 maja 2008

Centówka ze stali będzie

tańsza niż z cynku i miedzi

Na wyprodukowanie centówki trzeba wydać ponad centa, a koszt pięciocentówki to ponad 7 centów. Wskutek rosnących cen miedzi, cynku i niklu niektórzy kongresmeni zaczęli myśleć o przywróceniu stalowych centówek z czasów II wojny światowej, a być może także używaniu stali do produkcji monet pięciocentowych. Miedź i nikiel zdrożały ponadtrzykrotnie od 2003 r., a cynk ponadczterokrotnie. - Utrzymywanie obecnego składu metali w monetach powoduje wzrost naszego długu narodowego niemal o równowartość nominału tych monet - stwierdził członek Izby Reprezentantów Luis Guttierrez, którego komitet nadzoruje amerykańską mennicę. Koszt centówki, która składa się w 97,5 proc. z cynku i w 2,5 proc. z miedzi, wynosił w ostatni wtorek 1,26 centa, a pięciocentówki (75 proc. miedzi i reszta nikiel) - 7,7 centa - wynika z danych amerykańskiej mennicy, bazujących na notowaniach tych metali. W zeszłym roku bywało jeszcze drożej. Według szacunków Gutierreza, sama tylko produkcja tych dwóch monet kosztowała w zeszłym roku amerykańskich podatników około 100 mln USD. Wyprodukowano w zeszłym roku 7,4 mld centówek i 1,2 mld pięciocentówek. Można sporo zaoszczędzić, więc we wtorek Izba Reprezentantów debatowała nad ustawą zobowiązującą Skarb Państwa do opracowania nowego, bardziej ekonomicznego, składu metali w monetach.

The New York Times 08 maja 2008

Ameryce grozi fala pozwów

za kryzys subprime

Z badań firmy konsultingowej Navigant wynika, że w I kwartale do sądów wpłynęło 170 pozwów w związku ze stratami spowodowanymi kryzysem subprime. Ich liczba mocno wzrosła - z 89 pozwów kwartał wcześniej. Akcjonariusze oskarżają swoje spółki, m.in. UBS, Merrill Lynch, MBIA i Morgan Stanley, o nieujawnienie w porę problemów z pożyczkami na domy. Inwestorzy instytucjonalni składają z kolei pozwy przeciw firmom inwestycyjnym, że te wprowadziły ich w błąd, zalecając zakup ryzykownych papierów, które potem mocno staniały. Na liście pozwanych mogą też znaleźć się agencje ratingowe, oceniające podejrzane papiery, i firmy rachunkowe, badające sprawozdania pechowych spółek. Zdaniem prawników, o wygrane inwestorów może być trudno, bo od czasu przestępstw Enronu i WorldComu podejście sądów do takich spraw nieco się zmieniło.

Financial Times 08 maja 2008

Unia i USA za mocnym dolarem

Stany Zjednoczone i Unię Europejską łączy teraz wspólne pragnienie unocnienia kursu dolara w stosunku do euro - zapewniają wysocy urzędnicy z obu stron Atlantyku. Są oni zgodni co do tego, że rynki walutowe przywiązują zbyt wielką uwagę do krótkotrwałego pogorszenia koniunktury gospodarczej i zamieszania na rynkach finansowych w USA, a zbyt małą do średnioterminowych perspektyw rozwoju Stanów Zjednoczonych i Europy.

W każdym razie odpowiedzialni przedstawiciele strefy euro są przekonani, że relacja kursów euro i dolara osiagnęła już poziom niekorzystny zarówno dla USA jak i Unii. Ostrzegają, że dalsze słabnięcie dolara może spowodować destabilizację rynków finansowych i postępujący wzrost cen ropy naftowej. Amerykanom wciąż jednak daleko do zdecydowania się na interwencję na rynku walutowym lub określenie pożądanego kursu dolara. W Europie o to łatwiej.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego