Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.03.2016 05:06 Publikacja: 16.03.2016 05:06
Szymon Midera, prezes Banku Pocztowego.
Foto: Archiwum
– W ramach oferty publicznej obligacje podporządkowane miałyby zostać wyemitowane w II kwartale, a senioralne w III i IV kwartale. Mamy już doradcę prawnego, wybieramy właśnie dom maklerski, który będzie dystrybuował obligacje. Niedługo złożymy prospekt do Komisji Nadzoru Finansowego – mówi Paweł Spławski, wiceprezes Banku Pocztowego. Jego zdaniem jest możliwość emisji obligacji podporządkowanych w II kwartale o wartości około 50 mln zł.
Czy będzie je można kupić na poczcie? – Sprawa ta nie jest jeszcze przesądzona. Wybieramy partnera i od niego będzie zależeć sieć dystrybucji, chcemy, aby była możliwie jak największa – dodaje wiceprezes.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Obecnie banki bardzo chętnie dzielą się zyskami z akcjonariuszami, bo udało się im odbudować pozycję kapitałową. Ale to eldorado może się skończyć, gdy przyjdzie czas na inwestycyjne turbodoładowanie w gospodarce.
Krajowy rynek z prymusa dość szybko staje się najsłabszym w Europie. Inwestorzy na gotówkę zamieniają zwłaszcza akcje banków, ale nie tylko. Mimo dobrych danych o sprzedaży detalicznej tracą też spółki handlowe.
Ostatnia aprecjacja złotego i wzrost zainteresowania polskimi aktywami nie przekładają się na wzrost popytu na obligacje skarbowe oraz spadek dochodowości krajowego długu. Krajowe papiery dłużne są notowane powyżej poziomów z końca ub.r.
Inwestorzy, prawdopodobnie zagraniczni, zarządzili odwrót z polskiego rynku akcji. Indeksy spadają. Złoty pozostaje jednak silny, a nasze obligacje są obojętne na umocnienie amerykańskich papierów dłużnych.
Resort ujawnił jakie obligacje znajdą się w ofercie w okresie od 1 do 31 marca. Jakie będzie oprocentowanie papierów?
Ministerstwo Finansów zaoferuje w środę, 26 lutego, obligacje skarbowe o wartości 6-9 mld zł, podał resort.
Świat przed polskimi inwestorami stoi dzisiaj otworem. Z jednej strony mogą oni bez problemu inwestować na największych giełdach takich, jak chociażby na Wall Street, a z drugiej mają też dostęp do rozwiązań oferowanych przez międzynarodowe podmioty finansowe, takich jak Saxo Bank, któremu na całym świecie zaufały już miliony klientów.
W styczniu wzrosła inflacja CPI, ale bazowa pozostała prawdopodobnie stabilna. Wzrósł produkt krajowy brutto. Ale wygląda na to, że sytuacja gospodarcza nie jest uważana za korzystną, zwłaszcza przez młodych. Znacznie spadła ich skłonność do oszczędzania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas