Jak duży może być koszt odbudowy Ukrainy po wojnie? Na ile setek miliardów dolarów można go oszacować?
We wspólnej ocenie Banku Światowego, Komisji Europejskiej i rządu ukraińskiego przeprowadzonej pod koniec 2023 roku oszacowano, że odbudowa i przywrócenie stanu sprzed wojny będzie kosztować około 486 mld USD w ciągu następnej dekady, w porównaniu z 411 mld USD szacowanymi wcześniej, co stanowi mniej więcej 2,8-krotność szacowanego nominalnego PKB Ukrainy na 2023 rok.
W ramach tego zapotrzebowania uwzględniono niezbędne środki w celu przekształcenia kraju w państwo nowoczesne, zrównoważone środowiskowo, niskoemisyjne i odporne, a także dostosowane do zasad i standardów Unii Europejskiej.
Najwyższe szacowane potrzeby koncentrują się oczywiście w najbardziej zniszczonych sektorach takich jak: mieszkalnictwo stanowi 17 proc. (ponad 80 mld USD), następnie transport 15 proc. (prawie 74 mld USD), handel i przemysł 14 proc. (67,5 mld USD), rolnictwo 12 proc. (56 mld USD), energia 10 proc. (47 mld USD), ochrona socjalna i źródła utrzymania 9 proc. (44,3 mld USD) oraz zarządzanie zagrożeniami wybuchowymi 7 proc. (prawie 35 mld USD).
W połowie 2022 roku Forvis Mazars utworzył globalną grupę roboczą ds. odbudowy Ukrainy składającą się z 30 przedstawicieli z dziesięciu różnych krajów. Na przestrzeni lat swojej działalności biznesowej Forvis Mazars wspierał swoich klientów na całym świecie w zakresie strukturyzacji złożonych projektów, propozycji finansowania, modelowania biznesowego, fuzji i przejęć i innych narzędzi inwestycyjnych. Ta grupa robocza ma na celu promowanie wysiłków na rzecz odbudowy gospodarczej Ukrainy, przyspieszanie reform, śledzenie kluczowych wydarzeń i ułatwianie dostępu do finansowania zarówno podmiotom z sektora prywatnego, jak i organizacjom państwowym.
Czy zamrożone rezerwy międzynarodowe Rosji mogłyby zostać wykorzystane do tego celu? Jeśli nie, jakie są tego powody?
Z naszych obserwacji wynika, że międzynarodowi partnerzy Ukrainy aktywnie zajmują się tą kwestią. W tym roku grupa G7 wprowadziła pożyczki przyspieszające wykorzystanie nadzwyczajnych dochodów (ERA) dla Ukrainy, mające na celu zapewnienie około 50 miliardów dolarów dodatkowego finansowania. Co ważne, pożyczki te zostaną spłacone z zysków wygenerowanych z zamrożonych obecnie rosyjskich aktywów o wartości około 280 miliardów dolarów, z których większość jest unieruchomiona w Europie. Szacuje się, że roczne wpływy z tych zamrożonych aktywów wynoszą od 3 do 5 miliardów euro.