Akcje GameStop i AMC zyskiwały na początku wtorkowej sesji odpowiednio po 98 proc. i 108 proc. W poniedziałek papiery GameStop rosły o 110 proc., a zamknęły się 74 proc. na plusie. Akcje AMC zyskały natomiast podczas poniedziałkowej sesji ponad 78 proc. Na rynek wróciła więc spekulacja papierami tych dwóch firm zaliczanych do grona spółek memicznych. Impulsem do tych zwyżek był powrót do mediów społecznościowych Keitha Gilla, youtubera znanego pod pseudonimem Roaring Kitty i zarazem analityka rynkowego, który na początku 2021 r. zainicjował akcję masowego kupowania papierów spółek memicznych przez drobnych inwestorów związanych z forum WallStreetBets na portalu Redditt.
Legendarna akcja
Nagłe uaktywnienie się Gilla w mediach społecznościowych sprawiło, że inwestorzy przypomnieli sobie o tamtej gorączce spekulacyjnej. Wówczas Roaring Kitty przekonywał, że akcje GameStop oraz kilku innych spółek są mocno niedowartościowane i że warto je kupować. Akcja ich masowego zakupu doprowadziła do krótkotrwałych, bardzo silnych wzrostów cen tych papierów. Cena akcji GameStop doszła w szczycie do 120,75 USD, podczas gdy na koniec 2020 r. wynosiła ona 4,8 USD. (W poniedziałek na zamknięciu sięgała 30,47 USD).
Owe zakupy były także spowodowane wyciskaniem krótkich pozycji zajmowanych na tych akcjach przez fundusze hedgingowe. Fundusze straciły na niej miliardy dolarów, a szczególnie poszkodowany był Melvin Capital, którego przed upadkiem uratował tylko zastrzyk 3 mld USD dofinansowania od innych funduszów. Szalone zwyżki cen akcji memicznych zostały powstrzymane dopiero po tym, jak popularna aplikacja tradingowa Robinhood wprowadziła ograniczenia w ich zakupach. Robinhood został później za to pozwany przez inwestorów, ale pozew został odrzucony przez sąd w 2023 r.
Przedstawiciele branży funduszów hedgingowych zeznawali później w sprawie tej gorączki spekulacyjnej w Kongresie. Zeznawał tam również Keith Gill. Sam został pozwany o to, że rzekomo udawał finansowego „amatora”, będąc licencjonowanym analitykiem, posiadającym certyfikat CFA. (Gill pracował m.in. w firmach finansowych MassMutual i LexSahres). Jego warta 53 tys. USD inwestycja w akcje GameStop osiągnęła w styczniu 2021 r. wartość 50 mln USD. Po pewnym czasie Gill wycofał się z mediów społecznościowych, prawdopodobnie uznając, że zarobił już wystarczająco dużo. Został on sportretowany w filmie „Inwestorzy amatorzy” (ang. „Dumb Money”) pokazującym ówczesną „gorączkę akcji memicznych”.