Rating kredytowy Chin zagrożony obniżką

Agencja Moodys obniżyła perspektywę oceny kredytowej Chin ze stabilnej do negatywnej. Spodziewa się, że wzrost wsparcia dla deweloperów i władz lokalnych pogorszy sytuację fiskalną kraju.

Publikacja: 05.12.2023 21:00

Rating kredytowy Chin zagrożony obniżką

Foto: Ashley Pon/Bloomberg

CSI 300, wspólny indeks dla giełd w Szanghaju i Shenzen, stracil podczas wtorkowej sesji 1,9 proc. i znalazł się najniżej od lutego 2019 r. Indeks Shanghai Composite spadł natomiast o 1,7 proc. Do wtorkowej przeceny na chińskich rynkach akcji przyczyniła się decyzja agencji Moody's o obniżce perspektywy ratingu kredytowego Chin. Sam rating na razie nie został zmieniony. Wynosi A1, czyli jest na takim samym poziomie jak oceny kredytowe Estonii, Japonii czy Arabii Saudyjskiej. Gdyby Moody’s zdecydowała się go ściąć do A2, to byłby on nadal na tzw. poziomie inwestycyjnym, takim samym jak ma Polska. Już sam jednak komunikat Moody's przypomniał inwestorom o problemach Chin z rosnącym zadłużeniem i zwalniającym wzrostem gospodarczym.

Czas spowolnienia

„Zmiana perspektywy ratingu odzwierciedla zwiększone ryzyko związane z czynnikami strukturalnymi, niższym wzrostem gospodarczym w średnim terminie oraz zmniejszaniem się sektora nieruchomościowego” – napisali analitycy Moody’s.

Prognozują oni, że pakiety wsparcia dla zmagających się z kłopotami deweloperów i samorządów będą coraz mocniej przyczyniały się do pogorszenia kondycji fiskalnej Chin. Rosnącemu zadłużeniu ma w nadchodzących latach towarzyszyć hamujący wzrost gospodarczy. Według Moody’s ma on wynieść w latach 2024 i 2025 po 4 proc., by w okresie 2026–2030 sięgać średnio 3,8 proc. Później negatywne czynniki demograficzne mają się przyczynić do jego hamowania do 3,5 proc.

Moody’s ostatnim razem obcięła rating Chin w 2017 r. Agencja S&P utrzymuje go natomiast na poziomie A+ z perspektywą stabilną. Taką samą ocenę i perspektywę utrzymuje też Fitch.

Moment odbicia?

Chiński resort finansów wydał komunikat, w którym stwierdził, że nie zgadza się z oceną sytuacji przez agencję ratingową. „Troska Moody’s o perspektywy chińskiego wzrostu gospodarczego i naszą stabilność fiskalną jest niepotrzebna. Od początku roku w obliczu trudnej i skomplikowanej sytuacji międzynarodowej, a także niestabilnego globalnego ożywienia gospodarczego, gospodarka Chin kontynuowała ożywienie oraz rozwój o wysokiej jakości” – stwierdziło Ministerstwo Finansów w Pekinie.

PKB Chin wzrósł w trzecim kwartale o 4,9 proc., co było wynikiem nieco lepszym od prognoz. Wygląda również na to, że gospodarce uda się osiągnąć wyznaczone przez rząd na ten rok tempo wzrostu wynoszące „około 5 proc.”. Zwłaszcza że limit emisji długu publicznego na czwarty kwartał powiększono o 137 mld USD. Liczony przez firmę Caixin wskaźnik PMI mierzący koniunkturę w chińskim sektorze usług był w listopadzie wyżej niż oczekiwano – wzrósł z 50,4 pkt do 51,5 pkt (każdy jego odczyt powyżej 50 pkt sugeruje ekspansję w danej branży). W kryzysie wciąż jednak jest pogrążony chiński sektor nieruchomości.

– Cięcia ratingów lub ich perspektyw często oznaczają dno w zalewie złych wiadomości lub w wyprzedaży na rynkach. Nie spodziewałbym się tego w ciągu dwóch, trzech miesięcy, ale trudno jest, by nastroje stały się gorsze, niż wskazują obecne „niedźwiedzie” oczekiwania. Niewiele wystarczy do technicznego odbicia lub „wyciskania” krótkich pozycji – twierdzi Viraj Patel, strateg z firmy Vanda Research.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd