Zachodni kapitał utknął w Rosji

Zachodnie spółki zarobiły netto w Rosji w 2022 r. łącznie co najmniej 18 mld USD, ale mają trudności z dostępem do tych zysków.

Publikacja: 18.09.2023 13:10

Zachodni kapitał utknął w Rosji

Foto: Bloomberg

Z wyliczeń analityków Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE) wynika, że spółki z krajów, które Kreml uznaje za nieprzyjazne, odpowiadały w zeszłym roku za 18 mld USD spośród 20 mld USD zysków wypracowanych w Rosji przez firmy zagraniczne oraz za 199 mld USD spośród 217 mld USD przychodów takich firm.

- Te liczby mogły się znacząco zwiększyć od tamtego czasu, ale nie jest możliwym ocenienie jak bardzo, gdyż większość międzynarodowych biznesów działających w Rosji publikuje tylko roczne wyniki wypracowywane lokalnie - twierdzi Andrij Onoprienko, ekspert KSE.

Zachodnim spółkom działającym w Rosji trudno jest sięgnąć po wypracowywane tam zyski. Blokują im to restrykcyjne przepisy dotyczące kontroli przepływu kapitału. Uniemożliwiają one wypłatę dywidend inwestorom z krajów uznawanych przez rosyjskie władze za nieprzyjazne, czyli m.in. z państw UE, Wielkiej Brytanii oraz z USA. Teoretycznie władze mogą udzielić specjalnych pozwoleń na transfer dywidend za granicę, ale robią to bardzo rzadko.

Czytaj więcej

Czemu zachodni biznes ociąga się z opuszczeniem Putina?

- Dziesiątki miliardów dolarów utknęły w Rosji i nie ma sposobu, by je wyciągnąć - stwierdził w rozmowie z "Financial Timesem" anonimowy prezes dużej zagranicznej spółki robiącej interesy w Rosji.

Austriacki bank Raiffeisen, co prawda wypracował na rynku rosyjskim w 2022 r. aż 2,12 mld USD przychodu, ale przyznał, że nie ma dostępu do zysków uzyskiwanych w Rosji. Nie dokonał jednak odpisu na swoich rosyjskich aktywach. Niemiecka firma energetyczna Wintershall odpisała na swoich skonfiskowanych rosyjskich aktywach 7 mld euro. W lutym, podczas konferencji wynikowej, przyznała natomiast, że około 2 mld euro jej pieniędzy jest uwięzionych w Rosji z powodu restrykcji w przepływie kapitału. Amerykański koncern tytoniowy Philip Morris osiągnął w 2022 r. 775 mln USD przychodu na rynku rosyjskim. Nie wypłacił z niego jednak żadnej dywidendy.

Gospodarka światowa
Najgorsze od miesięcy dane o PMI z zachodniej Europy. Możliwe duże cięcie stóp
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz