Czy gdy widząc na ulicach młodych, ubranych w białe koszule mormońskich misjonarzy próbujących łamaną „amerykańską” polszczyzną zachęcić nas do zapoznania się z ich wizją zbawienia, zdajemy sobie sprawę, że reprezentują oni bajecznie bogatą organizację? Organizację, która ma własny fundusz inwestycyjny posiadający więcej gotówki niż giganty z branży technologicznej? Ten fundusz nosi nazwę Ensign Peak Advisors. Jego wartość jest szacowana na 175 mld USD. To więcej, niż wynosi portfel gotówki oraz inwestycji netto Microsoftu (106 mld USD), Google’a (100 mld USD) czy Apple’a (57 mld USD). To również więcej, niż posiada wiele państwowych funduszy inwestycyjnych. Jego finanse są przy tym dosyć nieprzejrzyste. Wszak w lutym 2023 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała Ensign Peak Advisors i Kościół mormoński łącznie 5 mln USD grzywny za ukrywanie przez 20 lat w sieci spółek wydmuszek portfela akcji wartego 32 mld USD.
Grzeszne spółki w portfelu
Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, zwany często Kościołem mormońskim, jest konfesją posiadającą 17 mln wiernych w 160 krajach świata. Liczba jego wyznawców jest więc podobna do liczby mieszkańców Senegalu. Centrum jego działalności stanowi Salt Lake City, czyli stolica amerykańskiego stanu Utah. Majątek Kościoła według umiarkowanych szacunków (175 mld USD) jest nieco mniejszy od nominalnego PKB Węgier, a według maksymalnych wyliczeń (236 mld USD) jest zbliżony do PKB Grecji. To, że mormonom udało się zebrać tak duże aktywa, jest skutkiem m.in. tego, że płacą swojemu Kościołowi dziesięcinę. A że spora część wiernych to dobrze sytuowani przedstawiciele amerykańskiej klasy średniej i wyższej, to coroczne przychody do kościelnej kasy są spore. (Dziesięcinę płaci choćby senator Mitt Romney, były republikański kandydat na prezydenta, którego majątek jest szacowny na 300 mln USD). Część dziesięciny pokrywa bieżące potrzeby Kościoła, takie jak utrzymanie świątyń czy działalność charytatywną, ale jeszcze więcej pieniędzy zasila mormoński fundusz inwestycyjny. Ów fundusz działa od 1997 r. i nie płaci podatków od zysków. Funkcjonuje bowiem jako kościelna organizacja charytatywna. Tylko kilku liderów Kościoła dysponuje pełną wiedzą o jego operacjach.
dolarów warte były w 2022 r. aktywa kościoła mormońskiego według raportu Wdowiego Grosza. Wyliczenia te obejmują m.in. nieruchomości i farmy.
W co inwestuje Ensign Peak? Dane o tym są dosyć fragmentaryczne. Fundusz ten zaczął bowiem dopiero w 2019 r. publikować sprawozdania dotyczące inwestycji w amerykańskie akcje. Inwestycje dokonywane na innych rynkach akcji nie są ujawniane. Wiadomo jednak, że w 2018 r. amerykańskie akcje stanowiły 30–35 proc. jego portfela, akcje zagraniczne 10–15 proc., obligacje 20–25 proc., hybrydowe produkty inwestycyjne 5–10 proc., inwestycje typu private equity – 5 proc., nieruchomości – 18 proc., a gotówka – 2 proc. Według nieoficjalnych informacji obecnie akcje zagraniczne mogły się procentowo zrównać z akcjami amerykańskimi w jego portfelu. W latach 2020–2021 był sprzedawcą netto amerykańskich akcji, a w 2022 r. stał się ich kupcem netto. W 95 proc. śledził on S&P 500 i osiągał stopy zwrotu zbliżone do zmian tego indeksu.