Kościół mormoński jest wielkim potentatem inwestycyjnym

Fundusz należący do Kościoła Jezusa Chrystusa w Świętych Dniach Ostatnich dysponuje aktywami większymi od zasobów gotówki amerykańskich gigantów technologicznych. Część portfela akcji ukrywał przez wiele lat w pajęczynie spółek wydmuszek.

Publikacja: 13.08.2023 15:05

Mormońska świątynia w San Diego - przykład monumentalnego stylu, w którym wybudowano wiele świątyń K

Mormońska świątynia w San Diego - przykład monumentalnego stylu, w którym wybudowano wiele świątyń Kościoła Jezusa Chrystusa w Świętych Dniach Ostatnich.

Foto: Shutterstock/Brent Polite

Czy gdy widząc na ulicach młodych, ubranych w białe koszule mormońskich misjonarzy próbujących łamaną „amerykańską” polszczyzną zachęcić nas do zapoznania się z ich wizją zbawienia, zdajemy sobie sprawę, że reprezentują oni bajecznie bogatą organizację? Organizację, która ma własny fundusz inwestycyjny posiadający więcej gotówki niż giganty z branży technologicznej? Ten fundusz nosi nazwę Ensign Peak Advisors. Jego wartość jest szacowana na 175 mld USD. To więcej, niż wynosi portfel gotówki oraz inwestycji netto Microsoftu (106 mld USD), Google’a (100 mld USD) czy Apple’a (57 mld USD). To również więcej, niż posiada wiele państwowych funduszy inwestycyjnych. Jego finanse są przy tym dosyć nieprzejrzyste. Wszak w lutym 2023 r. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) ukarała Ensign Peak Advisors i Kościół mormoński łącznie 5 mln USD grzywny za ukrywanie przez 20 lat w sieci spółek wydmuszek portfela akcji wartego 32 mld USD.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami
Gospodarka światowa
Dlaczego Donald Trump uznał, że podwyżki ceł są magiczną bronią?
Gospodarka światowa
Nie żyje papież Franciszek