Przed decyzją Fedu dwie stopy w górę

Australia i Indie podniosły stopy procentowe, by powstrzymać inflację. A Fed zapewne znowu złagodzi politykę pieniężną

Aktualizacja: 03.11.2010 07:07 Publikacja: 03.11.2010 07:06

Przed decyzją Fedu dwie stopy w górę

Foto: GG Parkiet

Reserve Bank of Australia ryzykiem inflacyjnym uzasadnił wczorajszą niespodziewaną decyzję o podniesieniu podstawowej stopy procentowej. Bank centralny Indii zwiększył koszty kredytu już po raz szósty w tym roku, gdyż wzrost cen osiągnął poziom najwyższy po Argentynie wśród krajów tworzących G20.

[srodtytul]Podwyżki stóp po ćwierć punktu procentowego[/srodtytul]

Obie te decyzje odzwierciedlają rozbieżność między krajami azjatyckimi i zaliczanymi do kategorii emerging markets, gdzie ożywienie się umacnia, a Stanami Zjednoczonymi i Japonią, gdzie decydenci od polityki pieniężnej opracowują kolejne programy stymulacyjne w celu pobudzenia wzrostu.

Kurs australijskiego dolara poszedł w górę i zrównał się z notowaniami amerykańskiej waluty. Umocniły się też czołowe azjatyckie waluty w wyniku oczekiwań, że złagodzenie polityki przez Fed zwiększy napływ kapitału do krajów tego regionu, ze względu na rosnącą rentowność ich aktywów.

Prezes australijskiego banku centralnego Glenn Stevens poinformował o podniesieniu stopy procentowej o ćwierć pkt proc., do 4,75 proc., uzasadniając tę decyzję ryzykiem „ponownego wzrostu inflacji w średnim terminie” i informując, że gospodarka ma „stosunkowo niewielkie rezerwy niewykorzystanych mocy produkcyjnych”. W Australii to pierwsza podwyżka od sześciu miesięcy. Gubernator Reserve Bank of India Duvvuri Subbarao podniósł podstawową stopę procentową też o 25 punktów bazowych i wynosi ona teraz 5,25 proc.

– Napływ kapitału do Australii i krajów rozwijających się, takich jak Indie, może tylko się zwiększyć po wczorajszych decyzjach. Banki centralne rejonu Azji i Pacyfiku stoją przed trudnym zadaniem zrównoważenia dwóch przeciwstawnych celów – okiełznania inflacji przy jednoczesnym zapobieganiu nadmiernemu umacnianiu się kursów ich walut – powiedział Brian Jackson, strateg emerging markets w biurze Royal Bank of Canada w Hongkongu. Od początku roku australijski dolar umocnił się w stosunku do amerykańskiego o 11 proc., a rupia o 4,5 proc.

[srodtytul]Tydzień ważkich decyzji[/srodtytul]

Bank centralny USA dzisiaj wieczorem ogłosi decyzję z obecnego posiedzenia Federalnego Komitetu Rynku Ot-wartego i wszystko wskazuje na to, że postanowi wpompować kolejne setki miliardów dolarów w tamtejszą gospodarkę.

Około 18 godzin po decyzji Fedu poznamy rezultaty posiedzenia rady Banku Anglii, a 45 minut później Europejski Bank Centralny opublikuje swoją decyzję. Bank Japonii 5 października obniżył stopy procentowe i przyspieszył termin zwołania kolejnego posiedzenia rady na 4 i 5 listopada. Będą już wtedy znane postanowienia wszystkich innych najważniejszych banków i w Tokio zapadnie zapewne decyzja o zwiększeniu zakupów aktywów, zwłaszcza w funduszach działających na rynku nieruchomości.

[srodtytul]Oczy skierowane na Fed[/srodtytul]

Rezerwa Federalna zapewne rozpocznie dzisiejszymi decyzjami nowy etap nieszablonowych działań stymulacyjnych i ogłosi plan zakupu za co najmniej 500 mld USD długoterminowych papierów wartościowych. Ma to przyspieszyć wzrost gospodarczy, zmniejszyć bezrobocie i pobudzić inflację – uważają ekonomiści ankietowani przez agencję Bloomberga.

29 z 56 respondentów przewiduje, że Fed kupi papiery za 500 mld USD lub więcej, a kolejnych siedmiu spodziewa się miesięcznych zakupów po 50 do 100 mld USD, nie podając ostatecznej kwoty. Reszta uważa, że Fed przeznaczy na zakupy do 500 mld USD. Obniżenie stóp niemal do zera i wydanie przez Fed 1,7 bln USD nie dało spodziewanych wyników.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami