Pierwszy od maja wzrost liczby miejsc pracy w USA

Liczba etatów wzrosła w październiku o 151 tys., podczas gdy ekonomiści spodziewali się 60 tys. Lepsze, niż szacowano, okazały się też dane za wrzesień

Publikacja: 06.11.2010 09:17

Stopa bezrobocia nadal wynosi 9,6 proc., co może oznaczać, że ludzie wracają na rynek pracy w nadzie

Stopa bezrobocia nadal wynosi 9,6 proc., co może oznaczać, że ludzie wracają na rynek pracy w nadziei na zatrudnienie.

Foto: Bloomberg

Po raz pierwszy od maja, w październiku, w Stanach Zjednoczonych przybyło miejsc pracy. Na uwagę zasługuje też to, że nowych etatów utworzono w USA w minionym miesiącu więcej, niż prognozowano.

Ta kolejna optymistyczna informacja gospodarcza ze Stanów wydaje się potwierdzać zastrzeżenia wielu ekonomistów, a także polityków uważających za co najmniej przedwczesną decyzję Fed o rozpoczęciu właśnie teraz drugiej rundy skupowania aktywów na wielką skalę w celu wspomożenia wzrostu gospodarczego. Mimo że najnowsze dane pokazywały większy od spodziewanego wzrost sprzedaży detalicznej, a także szybszy rozwój produkcji przemysłowej i usług.

[srodtytul]Dobrze jeszcze nie jest[/srodtytul]

Październikowe dane lepsze od spodziewanych nie oznaczają jeszcze, że na amerykańskim rynku pracy już wszystko w porządku. W dobrych czasach stopa bezrobocia nie przekracza tam 5 proc., a teraz nadal wynosi 9,6 proc., z czego wynika, że przyrost zatrudnienia w jednym miesiącu nie może zniwelować skutków zapaści trwającej dwa lata i skutkującej zlikwidowaniem ponad 0śmiu milionów miejsc pracy.

Poza tym na początku ożywienia na rynku pracy stopa bezrobocia może nawet nieco wzrosnąć, bo poprawa koniunktury zachęca wielu Amerykanów do ponownego rejestrowania się w urzędach zatrudnienia w nadziei, że po wielu miesiącach niepowodzeń wreszcie znajdą pracę.

Powagę sytuacji potwierdza też inna informacja z piątkowego raportu Departamentu Pracy. Ponownie wzrosła liczba długotrwale bezrobotnych Amerykanów. Udział tych, którzy nie mają pracy od 27 tygodni lub dłużej zwiększył się do 41,8 proc. ogółu bezrobotnych.

[srodtytul]Oznaki poprawy są jednak widoczne[/srodtytul]

Z piątkowego raportu wynika, że sytuacja na rynku pracy zaczęła poprawiać się już we wrześniu, bo ubyło wtedy 41 tys., a nie 95 tys. miejsc pracy, jak pierwotnie szacowano. Najwięcej od kwietnia, 159 tys. nowych etatów, utworzyli prywatni przedsiębiorcy. Ekonomiści spodziewali się wzrostu zatrudnienia w tym sektorze o 80 tys.

Dość niespodziewanie o 7 tys. zmniejszyło się zatrudnienie w przemyśle, który walnie przyczynił się do wyciągnięcia amerykańskiej gospodarki z niedawnej recesji. Ekonomiści spodziewali się wzrostu w tym sektorze o 5 tys.

W usługach przybyło 146 tys. miejsc pracy i był to pierwszy wzrost od maja. Firmy budowlane zwiększyły zatrudnienie o 5 tys., a handlowe o prawie 28 tys. Poprawiły się też nieco zarobki Amerykanów. Stawka godzinowa wzrosła średnio do 22,73 USD z 22,68 USD w poprzednim miesiącu. Wydłużył się też tydzień pracy do średnio 34,3 godziny z 34,2 godziny we wrześniu – te dane zapowiadają dalszy wzrost zatrudnienia.

Piątkowy raport Departamentu Pracy był też pierwszym w tym roku, którego nie zniekształcały dane dotyczące tymczasowego zatrudniania pracowników do przeprowadzenia spisu ludności, a potem ich zwalniania. Na etatach przy tym zajęciu było już jedynie 6 tys. osób, podczas gdy w maju pracowało przy spisie 586 tys.

[srodtytul]Wzrost musi być szybszy[/srodtytul]

Decyzję Fed o dodrukowaniu 600 mld USD usprawiedliwia to, że obecny wzrost gospodarczy w USA rzeczywiście wymaga przyspieszenia, jeśli znacząco ma zmniejszyć się stopa bezrobocia. W minionym półroczu PKB rósł w annualizowanym tempie 1,9 proc. Z długoterminowych prognoz banku centralnego wynika zaś, że dopiero wzrost o 2,8 – 2,8 proc. zapewni spadek bezrobocia.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami