Irlandia może poprosić o pomoc dla banków

Rząd w Dublinie oficjalnie przyznał, że prowadzi rozmowy z Komisją Europejską na temat sytuacji na rynku długu. Niepokoi go reakcja inwestorów

Publikacja: 16.11.2010 06:36

Irlandia może poprosić o pomoc dla banków

Foto: GG Parkiet

Dzi­siej­sze spo­tka­nie unij­nych mi­ni­strów fi­nan­sów (Eco­fin) zdo­mi­nu­je spra­wa kry­zy­su w Ir­lan­dii. Od kil­ku dni po­ja­wia­ją się bo­wiem prze­cie­ki, że Zie­lo­na Wy­spa po­pro­si Unię Eu­ro­pej­ską o po­moc fi­nan­so­wą. Du­bliń­ski rząd cią­gle te­mu za­prze­cza, jed­nak­że ofi­cjal­nie przy­znał się do te­go, że pro­wa­dzi roz­mo­wy z Ko­mi­sją Eu­ro­pej­ską na te­mat „sy­tu­acji na ryn­ku kre­dy­to­wym”.

Sy­tu­acja ta jest po­waż­na. Choć ren­tow­ność ir­landz­kich ob­li­ga­cji dzie­się­cio­let­nich spa­da od piąt­ku, to wciąż jest bli­ska re­kor­du.

[srodtytul]Unij­ne na­ci­ski[/srodtytul]

We­dług nie­ofi­cjal­nych in­for­ma­cji Niem­cy na­ci­ska­ją na Du­blin, by przy­jął po­moc fi­nan­so­wą. Mia­ło­by to uspo­ko­ić ryn­ki oraz za­po­biec dal­szej de­sta­bi­li­za­cji stre­fy eu­ro. Po­mo­gło­by to rów­nież w prze­for­so­wa­niu pla­nów Ber­li­na do­ty­czą­cych stwo­rze­nia sta­łe­go me­cha­ni­zmu po­mo­co­we­go dla stre­fy eu­ro.

Du­bliń­ski rząd jest wzy­wa­ny rów­nież do przy­ję­cia unij­nej po­mo­cy przez człon­ków władz Eu­ro­pej­skie­go Ban­ku Cen­tral­ne­go. –Sy­tu­acja na ryn­kach by­ła w ostat­nich ty­go­dniach bar­dzo zła, w pew­nej mie­rze dla­te­go, że ir­landz­ki rząd nie pod­jął osta­tecz­nej de­cy­zji. To wła­śnie Ir­lan­dia po­win­na pod­jąć wła­ści­wą de­cy­zję w od­po­wied­nim mo­men­cie – twier­dzi Mi­gu­el An­gel Fer­nan­dez Or­do­nez z ra­dy EBC.

Ir­landz­kie wła­dze przy­po­mi­na­ją jed­nak, że nie po­trze­bu­ją wspar­cia fi­nan­so­we­go. Po­trze­by po­życz­ko­we pań­stwa są po­kry­te już do po­ło­wy 2011 r. Du­blin mo­że po­nad­to oba­wiać się, że przy­ję­cie po­mo­cy bę­dzie ozna­cza­ło ko­niecz­ność pod­ję­cia wy­mu­szo­nych przez Bruk­se­lę dzia­łań, któ­re ude­rzą w kon­ku­ren­cyj­ność kra­ju. In­ne pań­stwa stre­fy eu­ro, a zwłasz­cza Fran­cja, skar­żą się, że ir­landz­ki po­da­tek na­ło­żo­ny na spół­ki (wy­no­szą­cy tyl­ko 12,5 proc.) jest zbyt ni­ski. Je­go ewen­tu­al­na pod­wyż­ka po­mo­gła­by zre­du­ko­wać de­fi­cyt fi­nan­sów pu­blicz­nych (ma­ją­cy się­gnąć w tym ro­ku aż 32 proc. PKB), ale rów­nież mo­gła­by od­stra­szyć z?kra­ju część in­we­sto­rów.

Rząd chciał­by więc unik­nąć sce­na­riu­sza, w któ­rym mu­siał­by pro­sić o wspar­cie. – Ir­lan­dia nie od­da swej z tru­dem wy­wal­czo­nej su­we­ren­no­ści – de­kla­ru­je Batt O’Ke­efe, ir­landz­ki mi­ni­ster ds. przed­się­bior­czo­ści.Opo­ry Du­bli­na w spra­wie po­mo­cy mo­gą spra­wić, że nie­po­kój in­we­sto­rów wo­bec sy­tu­acji w Ir­lan­dii pręd­ko nie znik­nie.

– Do­pó­ki eu­ro­pej­skie rzą­dy wy­sy­ła­ją sprzecz­ne sy­gna­ły, ryn­ki się nie uspo­ko­ją. Praw­do­po­dob­nie in­we­sto­rzy sta­ną się bar­dziej ner­wo­wi i za­nie­po­ko­je­ni tym, co się dzie­je w Eu­ro­pie – twier­dzi Mar­co An­nun­zia­ta, głów­ny eko­no­mi­sta ban­ku Uni­Cre­dit.

[srodtytul]Wspar­cie dla po­życz­ko­daw­ców[/srodtytul]

We­dług „The Irish In­de­pen­dent” Du­blin bę­dzie więc pró­bo­wał wyjść z tej trud­nej sy­tu­acji, pro­sząc o wspar­cie nie dla fi­nan­sów pań­stwa, ale dla kra­jo­we­go sys­te­mu ban­ko­we­go.

Ban­ki są wciąż sła­bym ogni­wem go­spo­dar­ki Zie­lo­nej Wy­spy. To po­moc dla nich (na któ­rą rząd prze­zna­czył już 50 mld eu­ro) zde­mo­lo­wa­ła jej fi­nan­se pu­blicz­ne. Ir­landz­cy kre­dy­to­daw­cy są bar­dzo uza­leż­nie­ni od fi­nan­so­wa­nia z EBC. W paź­dzier­ni­ku war­tość po­ży­czek za­cią­gnię­tych tam przez nie wzro­sła o oko­ło 7 proc., do 130 mld eu­ro, co sta­no­wi oko­ło 80 proc. PKB Ir­lan­dii.

– Choć po­trze­by po­życz­ko­we pań­stwa nie bu­dzą obec­nie obaw, trze­ba zwró­cić uwa­gę na sy­tu­ację w sys­te­mie ban­ko­wym. Spo­tka­nie Eco­fi­nu mo­że być klu­czo­we dla roz­wią­za­nia tej kwe­stii – wska­zu­je Der­mont O’Le­ary, głów­ny eko­no­mi­sta Go­od­bo­dy Stock­bro­kers. – Fun­dusz po­mo­co­wy dla stre­fy eu­ro mo­że oka­zać się po­moc­ny. Nie moż­na z nie­go po­ży­czać pie­nię­dzy bez­po­śred­nio ban­kom, ale rząd mo­że ich użyć ja­ko wspar­cie dla nich – uwa­ża Vi­tor Con­stan­cio, wi­ce­pre­zes EBC.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami