Przedstawiciele niektórych państw, z USA na czele, uważają, że nierównowagę pogłębia polityka Chin utrzymujących na zbyt niskim poziomie kurs swojej waluty. Chińczycy sprzeciwiali się włączeniu do listy kryteriów kursów walutowych jako jednego ze wskaźników pomiaru nierównowagi. Ostatecznie zgodzono się, aby kursy stanowiły element analizy stanu rachunku bieżącego.
Podczas szczytu G20 mówiono też o cenach surowców zwiększających presję inflacyjną na świecie.
Christine Lagarde, odpowiadająca za finanse Francji, gospodarza tego szczytu, przyznała, że wymiana poglądów podczas tego spotkania dotyczyła nadmiernej zmienności cen kosztów surowców.
Wzięli w nim też udział szefowie banków centralnych, a Jean-Claude Trichet, prezes Europejskiego Banku Centralnego, powiedział, że problem wzrostu cen trzeba traktować poważnie.
Nie inaczej postąpił w minionym tygodniu Ludowy Bank Chin, który w tym roku już po raz drugi zwiększył poziom rezerw obowiązkowych banków, by hamować inflację i wzrost cen nieruchomości. W styczniu inflacja wyniosła 4,9 proc. w skali roku. Zhou Xiaochuan, szef chińskiego banku centralnego, w Paryżu, mówił też o wykorzystaniu innych narzędzi w walce z rosnącymi cenami, takich jak stopy procentowe czy kurs waluty.