Ważne bezpieczeństwo

Państwa na nowo definiują swoją politykę energetyczną. Coraz większą rolę odgrywają nowe źródła energii – gaz łupkowy i energia odnawialna. Zmiany są niezbędne z ekonomicznego, społecznego i środowiskowego punktu widzenia.

Aktualizacja: 11.02.2017 12:01 Publikacja: 27.09.2013 06:00

– Niskie ceny energii będą miały wpływ na konkurencyjność Europy i na poziom dobrobytu gospodarstw – powiedział Jerzy Buzek podczas gali otwarcia EFNI.

Samantha Smith, liderka inicjatywy Global Climate and Energy, podkreśliła, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego to nie tylko kwestia niskich cen, zabezpieczenia zasypów źródeł energii i dywersyfikacja dostaw, ale i dbałości o środowisko naturalne. – To dlatego Chiny zmniejszają produkcję węgla, zamykają trzy kopalnie i idą w kierunku  zwiększenia udziału energii odnawialnej głównie z paneli słonecznych – mówi Smith. – W południowej Ameryce związki zawodowe wspierają odejście od gospodarki opartej na węglu na podstawie argumentów ekonomicznych, liczą, że zmiana przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy.

Podkreśla, że gaz łupkowy to nowe źródło energii, nad którym wciąż trwają badania, również nad kwestią jego wpływu na środowisko. – Jednak Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdza, że nie ma znaczenia, czy zastąpimy węgiel gazem łupkowym, i tak czeka nas ocieplenie energetyczne – podsumowuje liderka inicjatywy Global Climate and Energy.

Konieczność szukania i rozwijania alternatywnych źródeł energii wynika też z przesłanek ekonomicznych. – Sześć lat temu świat był przekonany, że gaz i ropa w USA się kończą. Od tego czasu dzięki poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii cena znacznie spadła, a USA zaczęły eksportować węgiel i gaz – mówi Michael Stoppard, główny strateg Global Gas (USA).

Janusz Piechociński, minister gospodarki, poinformował, że w tym tygodniu zakończyły się prace nad polskim programem energetyki jądrowej, która określa docelowy „miks energetyczny polski", czyli udział poszczególnych źródeł energii. – Konieczne jest obniżenie energii. Jeżeli nie uda się obniżyć ich o 20 proc. do 2020 roku, trzeba będzie pomyśleć np. o obniżce VAT na energię. Przy jednoczesnym braku zgody na jej marnowanie – mówi Piechociński.

Jerzy Kurella, pełniący obowiązki prezesa PGNiG, podkreślał wagę infrastruktury w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego. – Dzięki temu możliwa jest dywersyfikacja źródeł dostaw. Jeszcze 6–8 lat temu ponad 80 proc. gazu dostarczanego do Polski pochodziło z jednego źródła, podczas kryzysu białoruskiego nie potrafiliśmy zapewnić sobie bezpieczeństwa energetycznego. Bardzo ważna jest z tego punktu widzenia budowa terminalu LNG w porcie w Świnoujściu. Nie możemy bać się też gazu niekonwencjo­nalnego. – podsumował Kurella.

Gospodarka światowa
Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Przewodniczący SEC Gary Gensler rezygnuje ze stanowiska
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?