– Niskie ceny energii będą miały wpływ na konkurencyjność Europy i na poziom dobrobytu gospodarstw – powiedział Jerzy Buzek podczas gali otwarcia EFNI.
Samantha Smith, liderka inicjatywy Global Climate and Energy, podkreśliła, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego to nie tylko kwestia niskich cen, zabezpieczenia zasypów źródeł energii i dywersyfikacja dostaw, ale i dbałości o środowisko naturalne. – To dlatego Chiny zmniejszają produkcję węgla, zamykają trzy kopalnie i idą w kierunku zwiększenia udziału energii odnawialnej głównie z paneli słonecznych – mówi Smith. – W południowej Ameryce związki zawodowe wspierają odejście od gospodarki opartej na węglu na podstawie argumentów ekonomicznych, liczą, że zmiana przyczyni się do wzrostu liczby miejsc pracy.
Podkreśla, że gaz łupkowy to nowe źródło energii, nad którym wciąż trwają badania, również nad kwestią jego wpływu na środowisko. – Jednak Międzynarodowa Agencja Energetyczna stwierdza, że nie ma znaczenia, czy zastąpimy węgiel gazem łupkowym, i tak czeka nas ocieplenie energetyczne – podsumowuje liderka inicjatywy Global Climate and Energy.
Konieczność szukania i rozwijania alternatywnych źródeł energii wynika też z przesłanek ekonomicznych. – Sześć lat temu świat był przekonany, że gaz i ropa w USA się kończą. Od tego czasu dzięki poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii cena znacznie spadła, a USA zaczęły eksportować węgiel i gaz – mówi Michael Stoppard, główny strateg Global Gas (USA).
Janusz Piechociński, minister gospodarki, poinformował, że w tym tygodniu zakończyły się prace nad polskim programem energetyki jądrowej, która określa docelowy „miks energetyczny polski", czyli udział poszczególnych źródeł energii. – Konieczne jest obniżenie energii. Jeżeli nie uda się obniżyć ich o 20 proc. do 2020 roku, trzeba będzie pomyśleć np. o obniżce VAT na energię. Przy jednoczesnym braku zgody na jej marnowanie – mówi Piechociński.