Draghi nie chce być politykiem

- Nie chcę zostać politykiem - zapewnił prezes EBC Mario Draghi. Europejskie media spekulowały, że może się on wkrótce stać jednym z kandydatów na stanowisko prezydenta Włoch.

Aktualizacja: 07.02.2017 01:20 Publikacja: 02.01.2015 11:44

Draghi nie chce być politykiem

Foto: Bloomberg

Ewentualna kandydatura Mario Draghiego okazała się jednak plotką medialną.

Prezydent Włoch Giorgio Napolitano zapowiedział, że wkrótce ustąpi ze stanowiska ze względu na zaawansowany wiek. Prezydent Włoch w czerwcu tego roku skończy 90 lat.

- Moja kadencja, jako przewodniczącego EBC, trwa do 2019 roku - pokreślił Draghi w wywiadzie dla niemieckiego magazynu ekonomicznego "Handelsblatt".

Zapytany o niskie stopu procentowe w strefie euro, prezes EBC powiedział, że "pozostaną takie jeszcze przez jakiś czas", po to by "stymulować gospodarkę i osiągnąć stabilizacje cen".

Jednocześnie zaapelował do szefów europejskich rządów, by wprowadzali w życie skuteczne reformy strukturalne. Zdaniem Draghiego to brak reform, wysokie podatki oraz biurokracja powodują, że Europa nie może otrząsnąć się z recesji. Prezes EBC podkreślił, że wszystkie państwa strefy euro muszą podjąć ten wysiłek - także Niemcy i więcej inwestować w badania, edukację oraz cyfryzację. Jednocześnie muszą ograniczyć inne wydatki i obniżyć obciążenia fiskalne - podkreślił.

Mario Draghi zasugerował też, że EBC jest technicznie gotów do uruchomienia programu skupu aktywów (QE) i to już na początku tego roku. Szef EBC przyznał także, że dotychczasowe działania nie wyczerpywały mandatu, tym bardziej, że ryzyka z jakimi musi się zmierzyć obecnie bank centralny są znacznie większe, niż jeszcze pół roku temu. Draghi podkreślił, że nie można wykluczyć ryzyka deflacji w strefie euro. Przyznał jednak, że w radzie banku nie ma jednomyślności w sprawie programu luzowania.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd