Niemieckie koncerny obsypują inwestorów pieniędzmi

Niemieckie koncerny giełdowe mają za sobą dobry rok i zapowiadają zwiększenie dywidend dla akcjonariuszy.

Publikacja: 25.03.2015 18:05

Aż 20 na 30 spośród tzw. Dax-Konzerne - koncernów wchodzących w skład indeksu Deutscher Aktienindex, czyli DAX, zapowiedziało zwiększenie dywidend dla inwestorów.

W sumie inwestorzy koncernów DAX dostaną 30 mld euro dywidend. To nowy rekord giełdy we Frankfurcie - wynika z analizy Ernst & Young.

Najwięcej dostaną inwestorzy giganta ubezpieczeniowego Allianz, ponad jedna dziesiąta całej sumy - 3,1 mld euro, o 30 proc. więcej niż w zeszłym roku. Dokładniej wypada to po 6,85 euro za akcję. Tym samym akcjonariusze Allinaz, według obrotów i kapitalizacji giełdowej największego koncernu DAX, mogą się cieszyć najwyższą dywidendą roczną w indeksie, która wyniosła 4,3 procent.

Na drugim miejscu znalazł się koncern Siemens, który wypłaci 2,7 mld euro dywidend (wzrost o 7 proc.), a na trzecim Daimler z 2,9 mld euro - wzrost o 9 proc. w stosunku do poprzedniego roku.

Jednak największy skok dywidendy zanotował koncern chemiczny K+S, który potroił dywidendę. Za zeszły rok akcjonariusze dostaną 90 centów za akcję, rok wcześniej było to zaledwie 25 centów. W sumie koncern wypłaci 172 mln euro dywidend - wzrost z 48 mln za 2013 rok.

Najmniejszą dywidendę dostaną inwestorzy chemicznego koncernu Lanxess, który przeznaczył na nie 46 mln euro.

Jednak według analityków rozczarowały najbardziej dwie firmy: Commerzbank i Lufthansa. Commerzbank nie wypłaci w ogóle dywidendy - dla inwestorów banku to już drugi taki rok. Nic nie dostaną także inwestorzy Lufthansy, którzy jeszcze w 2013 roku dostali 45 centów za akcję. Także inwestorzy koncernu energetycznego Eon nie maja się z czego cieszyć. W zeszłym roku dostali w sumie 179 mln euro dywidend - w tym zaledwie 966 mln. To spadek o 16 proc.

Jednak analitycy pocieszają: jest dobrze. W sumie Dax-Konzerne w zeszłym roku zwiększyły zyski i dywidendy. W sumie zyski firm wzrosły o 14 proc., ale dywidendy tylko o 10 procent.

Gospodarka światowa
Globalny dług sięgnął 312 bln dolarów
Gospodarka światowa
Pekin może dać chińskim bankom 142 mld dolarów. Szykuje nowy zasiłek
Gospodarka światowa
PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Szwajcarii w dół. Ważna wiadomość dla frankowiczów
Gospodarka światowa
Stopy procentowe w Czechach w dół. Inflacja opanowana, gorzej z gospodarką
Gospodarka światowa
Rozsadziła rynek o wartości 40 bilionów dolarów. Co oznacza jej odwrót?