Czy wojny walutowe się opłacają?

Jak dowodzi historia osłabienie waluty sprzyjało wzrostowi gospodarczemu, gdyż eksport stawał się tańszy a przez bardziej konkurencyjny. Czy ten mechanizm działa również obecnie?

Publikacja: 26.03.2015 11:29

Czy wojny walutowe się opłacają?

Foto: Bloomberg

Od 2011 roku waluty państw rozwijających się do amerykańskiego dolara straciły średnio 24 proc. Mimo to roczne tempo wzrostu ich eksportu w ciągu czterech lat zmalało do 4 proc. wobec 8 proc. w okresie poprzedniej dekady, wskazują dane CPB Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis. Jak się okazuje nawet 48-proc. spadek brazylijskiego reala od 2011 r. w niewielkim stopniu pomógł w ożywieniu gospodarki, która teraz może wypaść najgorzej od 25 lat.

- Zależność między globalnym wzrostem gospodarczym a wymianą handlową słabnie, więc nie można wykorzystywać dawnych relacji by prognozować przyszłość - argumentuje Stephen Jen, były ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego, współzałożyciel londyńskiej firmy SLJ Macro Partners. Jego zdaniem jeśli chce się osiągnąć takie same korzyści jak w przeszłości trzeba mocniej osłabić walutę.

Dlaczego zależność między handlem międzynarodowym a wzrostem gospodarki osłabła? Analitycy wymieniają m. in. takie kluczowe przyczyny jak słabsze oddziaływanie czynników, które wcześniej pobudzały handel jak cięcie taryf celnych, czy też zmianę strategii rozwoju przez Chiny.

Obecnie chiński rząd bardziej niż w przeszłości koncentruje się na krajowym rynku i promuje wzrost branż usługowych, dlatego tempo wzrostu importu w Państwie Środka słabnie. - Globalizacja zatrzymała się - zauważa Bhanu Baweja, londyński strateg szwajcarskiego banku UBS, zajmujący się rynkami wschodzącymi. - Słabsza waluta pomaga, ale nie rozwiąże problemów - dodaje. Mimo to na świecie coraz bardziej spekuluje się, iż niektóre kraje przygotowują się do wojny walutowej. Od początku tego roku ponad 20 państw obniżyło stopy procentowe bądź też podjęło inne działania zmierzające do złagodzenia polityki pieniężnej, co może ograniczyć popyt na ich waluty. Od początku 2014 r. do amerykańskiego dolara straciły wszystkie inne ważne waluty , a w przypadku dziesięciu spośród nich spadek wyniósł ponad 20 proc.

- Deprecjacja waluty jest najłatwiejszym rozwiązaniem, w każdym razie w krótkim terminie, ale doprowadzi ona do poważnych skutków jeśli nie będą jej towarzyszyć reformy strukturalne - ostrzega Shweta Singh, londyńska ekonomistka Lombard Street Research.

Z analiz ekspertów Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że w latach 2008-2013 na każdy 1 proc. wzrostu światowego PKB handel międzynarodowy przyrastał o 0,7 proc. W okresie siedmiu lat do 2007 roku było to 1,5 proc., zaś w latach 1986-2000 nawet 2,2 proc.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami