„Kogo obchodzi chińska gospodarka, skoro akcje drożeją”

Hossa na chińskich giełdach jest na rękę zarówno samym spółkom jak i rządowi w Pekinie – uważa Sean Taylor, dyrektor ds. rynków wschodzących w Deutsche Asset & Wealth Management. Wniosek? Decydenci będą chcieli podtrzymać rynek byka.

Publikacja: 04.06.2015 13:16

„Kogo obchodzi chińska gospodarka, skoro akcje drożeją”

Foto: Bloomberg

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Shanghai Composite Index zyskał 141 procent, najwięcej spośród światowych indeksów. W tym samym czasie dynamika wzrostu chińskiego PKB wyraźnie wyhamowała. Taka rozbieżność pomiędzy zachowaniem giełdy, a realną gospodarką może budzić niepokój.

- W trakcie 20-letniej kariery zawodowej, nie spotkałem się z sytuacją w której giełda byłaby tak wyraźnie oderwana od realnej gospodarki, jak ma to miejsce obecnie w Chinach - powiedział w rozmowie z agencją Bloomberg Sean Taylor, dyrektor ds. rynków wschodzących w Deutsche Asset & Wealth Management.

Zdaniem eksperta hossa na chińskich giełdach jest na rękę zarówno samym firmom jak i rządowi w Pekinie. Stąd pomimo ogromnego rozdźwięku między giełdą, a gospodarką ekspert rekomenduje „przeważać" chińskie akcje.

- Rosnące ceny akcji pomagają chińskim firmom zmniejszać poziom zadłużenia, dzięki sprzedaży nowych papierów. Ułatwiają także zadanie rządowi, który zwiększa dochody budżetowe i przyspiesza proces prywatyzacji poprzez szybsze upublicznianie spółek - uważa.

- Rząd w Pekinie chce silnego rynku akcji, aby móc sprywatyzować jak najwięcej firm i przeprowadzić jak najwięcej IPO - powiedział w rozmowie z Bloombergiem Taylor.

Jego zdaniem jednym ze sposobów, który może wspierać zwyżki na chińskich giełdach kontynentalnych w Szangaju i Shenzhen jest dalsza stymulacja poprzez luzowanie polityki monetarnej. Przypomnijmy, że w maju Ludowy Bank Chin po raz trzeci w ciągu minionych sześciu miesięcy obniżył wysokość stóp procentowych, pod wpływem zaskakującego spadku eksportu i importu oraz próbą zrealizowania przyjętego na ten rok celu gospodarczego, zakładającego wzrost PKB o 7 proc.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami