W pierwszym kwartale wzrost gospodarczy sięgał aż 0,9 proc. Ostre spowolnienie w Australii to w dużej mierze wynik pogorszenia koniunktury w sektorze górniczym. Kryzys w Chinach sprawił, że w ostatnich miesiącach znacznie spadł popyt na wiele surowców, które australijskie firmy eksportują do ChRL.

Australijski rząd uspokaja jednak, że spowolnienie gospodarcze zostało uwzględnione w prognozach budżetowych, a gospodarka kraju jest odporna na surowcowy kryzys. – Gospodarka Australii wykazuje tak dużą odporność, że ludzie w Kanadzie i innych krajach gotowi byliby zginąć za to, by gospodarki ich państw były podobnie odporne – przekonuje Joe Hockey, australijski minister skarbu.

Wspomniana przez niego Kanada weszła w tym roku w recesję w wyniku kiepskiej koniunktury na rynkach surowcowych. Kanadyjski PKB skurczył się w drugim kwartale o 0,5 proc. po spadku o 0,8 proc. w pierwszym. Dolar kanadyjski osłabił się wobec dolara amerykańskiego do poziomu niewidzianego od 2004 r. – Negatywny efekt spadku cen surowców na kanadyjską gospodarkę szybko nie zniknie – wskazuje Derek Lindsey, analityk BNP Paribas.

Kryzys w Chinach i na rynkach surowcowych ma też negatywny wpływ na rosyjską gospodarkę. Kiedy w zeszłym roku kraje Zachodu i Japonia wprowadzały sankcje przeciwko Rosji, administracja Władimira Putina liczyła na to, że da się je w dużej części zrekompensować dzięki ożywionej wymianie gospodarczej z Chinami. Chińsko-rosyjski handel miał sięgnąć w 2015 r. 100 mld USD, ale nawet rosyjscy oficjele przyznają nieoficjalnie, że nie ma szans na osiągnięcie takiego poziomu. W pierwszym półroczu 2015 r. spadł on aż o 29 proc. do 30,6 mld USD.

Pod znakiem zapytania stoi budowa gazociągu mającego tłoczyć gaz z Syberii do Chin – kiepska koniunktura na rynku energetycznym uderza w opłacalność projektu. Niewielkie efekty przyniosły też umowy mające ułatwić rosyjskim spółkom dostęp do finansowania z Chin. Wnieszekonombank, odcięty od amerykańskiego i europejskiego rynku nie jest w stanie sprzedawać obligacji w Chinach z powodów regulacyjnych. Nie ma też popytu na pożyczki juanowe udzielone w ramach linii kredytowych Sbierbanku i VEB zawartych z chińskimi bankami.