Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.02.2017 17:20 Publikacja: 12.10.2015 12:30
Martin Winterkorn, były prezes Volkswagena, cieszył się przychylnością polityków.
Foto: Archiwum
Wyroby niemieckiego przemysłu, zwłaszcza samochody, od wielu lat były postrzegane przez miliony ludzi na całym świecie jako produkty wysokiej jakości. Może Niemcy nie mają poczucia humoru, ale przynajmniej znają się na tym, jak robić auta – to jeden ze stereotypów. Koncern Volkswagen znał się na produkowaniu aut do tego stopnia, że część modeli z silnikami Diesla wyposażał w specjalne urządzenia zaniżające emisję spalin podczas testów ekologicznych. To oszustwo zostało wykryte przez Amerykanów. Kurs akcji Volkswagena się załamał, prezes koncernu Martin Winterkorn zrezygnował, spółce grożą kary idące w miliardy euro, a mit niemieckiej jakości został podważony. „Volkswagen jest Lancem Armstrongiem rynku motoryzacyjnego" – amerykańska prasa porównała motoryzacyjnego potentata do kolarskiego mistrza przyłapanego na dopingu. – Obawiamy się, że ucierpi zasłużona świetna reputacja niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego, a w szczególności Volkswagena – narzekał niemiecki minister gospodarki Sigmar Gabriel. Te narzekania są mocno spóźnione. Część komentatorów bowiem wskazuje, że Volkswagen mógł oszukiwać regulatorów i klientów dlatego, że był cały czas ulgowo traktowany przez niemieckich polityków, z którymi łączyły go bliskie relacje. Rząd Angeli Merkel prawdopodobnie wiedział o szalbierstwach koncernu wiele miesięcy wcześniej, zanim one wyszły na jaw.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niepewność związana ze zmianami polityki administracji Trumpa może spowodować recesję, wszelkie zaś zmiany polityki mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku – uważa Paul Krugman, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zwolnienie szefa Fedu za bardzo kojarzyłoby się inwestorom z praktykami stosowanymi w Turcji. Obecnie wygląda więc na to, że prezydent Donald Trump nie popełni takiego błędu, ale nadal będzie krytykował politykę Rezerwy Federalnej.
Chiny poinformowały w czwartek, że nie prowadzą żadnych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat ceł, mimo że prezydent Donald Trump i sekretarz skarbu Scott Bessent zasugerowali w tym tygodniu, że napięcia w stosunkach z Chinami mogą się zmniejszyć.
Rząd Niemiec prognozuje, że gospodarka kraju, największa w Europie, odnotuje w tym roku stagnację, ponieważ cła i groźby handlowe prezydenta USA Donalda Trumpa wpłyną na jej wyniki po miesiącach niepewności politycznej.
Inwestorów ucieszyła zapowiedź tego, że najbogatszy miliarder na świecie zmniejszy zaangażowanie w administracji Trumpa.
Kraje afrykańskie będą musiały wydać miliardy dolarów na nowe plantacje oraz systemy nawadniające. Dlatego ceny będą nadal rosły, chociaż już podwajają się co roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas