3 zagraniczne spółki z potencjałem

Analitycy wskazują spółki z zagranicznych giełd, na wykresach których pojawiły się ważne sygnały techniczne. Sprawdź, dlaczego warto teraz stawiać m. in. na Alcoę.

Publikacja: 27.11.2015 13:04

3 zagraniczne spółki z potencjałem

Foto: Bloomberg

Trzech ekspertów wskazało po jednej spółce z zagranicznej giełdy, która ich zdaniem warta jest uwagi. Każdy podaje uzasadnienie swojego wyboru na gruncie analizy technicznej lub fundamentalnej, i wskazuje istotne poziomy cenowe na wykresie. Eksperci wskazują spółki o potencjale wzrostowym i spadkowym (możliwa jest krótka sprzedaż lub zawarcie kontraktu CFD). Poniżej prezentujemy proponowane spółki wraz z wykresami.

Spółka Alcoa zyskała w poprzednim tygodniu 9 proc. Jednak procentowa zmiana od początku roku wynosi -45 proc., czyli wartość akcji obniżyła się o prawie połowę. Jeden z największych producentów aluminium musi się zmagać z kilkuletnią bessą na rynkach towarowych, w tym na rynku aluminium.

W ostatnim czasie obserwowaliśmy atak na minima z sierpniaw okolicach 8 USD. Pokonanie tego poziomu już tak proste nie będzie. Jest to silne wsparcie, które tworzą dołki zapoczątkowane w 2011 r. Kurs praktycznie co roku odbijał się od tego obszaru. W ostatnim czasie równiez doszło do odbicia w tym miejscu. Obecnie kurs jest w pobliżu okrągłego poziomu oporu 9 USD. Tuż nad tą strefą przebiaga linia trendu spadkowego oraz kolejny obszar oporu 9,60 USD, co powinno zatrzymać dalsze spadki. Na rynku towarowym wciąż trwa bessa i jest to główny powód, który sprawia, że na razie są niewielkie szanse na zmianę trendu na akcjach jednego z najwiekszych producentów aluminium.

Cena po dynamicznej zwyżce, zatrzymała się pod oporem na poziomie szczytu z początku roku 2014 r. Po krótkotrwałej zniżce, cena znów zaatakowała opór. Wybicie w górę powyżej poziomu 89,55 euro (w cenach zamknięcia) otworzyłaby drogę wyżej - ku nowym ekstremom cenowym. Zasięg Fibonacciego wystawiony dla fali spadkowej maj - sierpień tego rku daje poziom 122 euro, wcześniej jednak może dojść do zatrzymania (korekty spadkowej) przy linii zmodyfikowanego trendu wzrostowego (ok. 97 euro). Wskazania napływające od wskaźników i oscylatorów nie są jednoznaczne - sygnały kupna (RSI, ROC, Parabolic) przeplatają się ze wskazaniami sprzedaży (MACD, Stochastic wolny). Tendencję wzrostową sygnalizuje podążająca w górę średnia ruchoma. Wskaźnik Akumulacja / Dystrybucja zakręcił w górę uwidaczniając napływ środków na rynek tego waloru (oczekiwane jest zatem przełamanie oporu).s

Jak co roku o tej porze, temat zmian klimatycznych będzie dominował na czołówkach gazet. To w związku z głośną konferencją ONZ pod nazwą COP21. Głównym efektem debat jest zazwyczaj wyemitowanie dodatkowej ilości dwutlenku węgla przez odrzutowce urzędników, ale w tym roku spotkania mogą być bardziej produktywne. To z uwagi na skomplikowaną sytuację geopolityczną oraz na stanowisko prezydenta Obamy, który chce osiągnąć postęp w negocjacjach klimatycznych. Dodatkowo również nowy minister Kanady zamierza podkreślić zdystansowanie się do polityki swojego poprzednika, wspierającej ropę naftową. Są więc zbieżne interesy, dające szanse, że Ameryka Północna może przyjąć rolę lidera w kwestiach globalnego klimatu.

Rynki na razie tak nie uważają, ignorując szczyt ONZ. Wyjątkiem są oczekiwania dotyczące wsparcia dla energii słonecznej i samochodów z napędem elektrycznym. Firmy solarne mogą więc przyciągnąć większą uwagę inwestorów. Szczególnie z uwagi na fakt, że cały sektor został w tym roku bardzo mocno przeceniony. Dobrym przykładem są spółki Canadian Solar i First Solar, obie notowane na różnych giełdach, w tym na NASDAQ. Przez ostatnie dziewięć miesięcy spółki straciły odpowiednio 37 proc. i ponad 4 proc. Ostatnio jednak informowały o lepszych perspektywach dla swoich wyników finansowych.

Na początku października średnioterminowe trendy spadkowe zostały przełamane, co zresztą było sygnalizowane wskaźnikami wyprzedzającymi. Przez ostatnie dziewięć miesięcy First Solar był znacznie mocniejsza spółką, ale od drugiej połowy sierpnia wykresy jednej i drugiej spółki wyglądają podobnie.

Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?
Gospodarka światowa
Chiny twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów handlowych z USA
Gospodarka światowa
Niemcy przewidują stagnację gospodarki w 2025 r.
Gospodarka światowa
Musk obiecał mocniej zajmować się Teslą
Gospodarka światowa
Kakao będzie drożeć jeszcze latami