Strefa euro: odtąd będzie lepiej?

W III kwartale br. gospodarka strefy euro powiększyła się o 0,3 proc., tak samo jak w II kw. Końcówka roku zapowiada się jednak bardziej obiecująco.

Aktualizacja: 06.02.2017 14:32 Publikacja: 31.10.2016 11:18

Strefa euro: odtąd będzie lepiej?

Foto: Bloomberg

Wstępne dane Eurostatu dotyczące zmiany PKB eurolandu, opublikowane w poniedziałek, okazały się zgodne z medianą prognoz ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberga.

W ujęciu rok do roku wzrost PKB wyniósł 1,6 proc., tak samo jak w poprzednim kwartale.

Struktura wzrostu PKB nie jest jeszcze znana. Jedynym krajem, który opublikował już tak szczegółowe dane, jest Francja. – Wynika z nich, że wydatki konsumentów praktycznie się nie zmieniły, a eksport netto ujemnie wpłynął na wzrost PKB. W innych krajach eurolandu dynamika wydatków gospodarstw domowych być może była wyższa, ale spodziewamy się, że w przyszłym roku spadnie ze względu na to, że inflacja, przyspieszająca wskutek odbicia cen energii, ograniczy wzrost realnych wynagrodzeń – zauważyła Jennifer McKeown, ekonomistka ds. europejskich w firmie analitycznej Capital Economics.

Z poniedziałkowych danych Eurostatu wynika jednak, że na razie odbicie inflacji jest wolniejsze, niż oczekiwali ekonomiści. Indeks cen konsumpcyjnych (HICP) zwiększył się w październiku o 0,5 proc. rok do roku, po zwyżce o 0,4 proc. we wrześniu. Ekonomiści spodziewali się przeciętnie odczytu na poziomie 0,6 proc.

Publikowane w ostatnich tygodniach ankietowe wskaźniki koniunktury (m.in. PMI i ESI) sugerowały z kolei, że IV kwartał będzie dla gospodarki strefy euro bardziej udany, niż dwa poprzednie. Gdyby kolejne miesiące były pod tym względem podobne do października, PKB w ostatnim kwartale roku urósłby prawdopodobnie o 0,5 proc. (1,7 proc. rok do roku), podobnie jak w I kwartale br.

Ani przyspieszenie wzrostu PKB, ani powracająca inflacja, nie odwiodą jednak – zdaniem większości ekonomistów – Europejskiego Banku Centralnego od ponownego poluzowania polityki pieniężnej. Prawdopodobnie w grudniu zdecyduje się on na wydłużenie programu skupu instrumentów finansowych za wykreowane pieniądze (QE), który w świetle aktualnych planów powinien skończyć się w marcu 2017 r.

Gospodarka światowa
Chiny zniosły cło na amerykański surowiec. Ale nie chcą się przyznać
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Globalny szef international w Citi: na świecie będzie coraz mniej wolnego handlu
Gospodarka światowa
Czy DOGE rzeczywiście „ciął piłą łańcuchową” wydatki budżetowe?
Gospodarka światowa
Najgorsze pierwsze 100 dni dla rynków od czasów Geralda Forda
Gospodarka światowa
Amerykańskie taryfy to największy szok handlowy w historii
Gospodarka światowa
Czy Powell nie musi bać się o stanowisko?