30 polskich firm, które znalazły się w opublikowanym przez LSE Group raporcie „1000 firm które zainspiruje Europę", zostanie wyróżnionych tytułem Inspirująca Firma. Warszawa gości tego typu roadshow obok czterech innych europejskich miast: Paryża, Monachium, Madrytu i Sztokholmu.

W gronie 30 polskich firm uznanych przez LSE Group za inspirujące, znalazły się spółki z takich branż jak: IT, handel, logistyka, przemysł, energetyka i sektor spożywczy. Są tam m.in. Decco, Grecos Holiday, Helix, Polmor, Translot czy ZL Nałęczów-Zdrój. Z programu ELITE korzysta jak dotąd 440 spółek z całej Europy. Jak podaje biuro prasowe tego projektu: „Elite zapewnia im praktyczne wsparcie w kolejnych etapach rozwoju poprzez dostęp do długoterminowego finansowania, w tym przez ELITE Club Deal – platformę private placement, wykorzystywaną do emisji niepublicznych. Firmy mogą skorzystać z kompleksowego programu szkoleń, a także z możliwości bezpośrednich kontaktów z europejskim środowiskiem inwestorów i doradców".

Czy w ramach tego programu polskie spółki będą namawiane do wejścia na londyńską giełdę? „Program nie jest specjalnie ukierunkowany na giełdowy debiut. Jeśli chodzi o źródła finansowania, program nie ma specjalnych założeń czy celów. Program ma za zadanie edukować zarządzających w zakresie dostępnych źródeł finansowania, a wejście na giełdę jest tylko jednym z nich. ELITE działa samodzielnie, ale oczywiście London Stock Exchange Group to wiodący aktor rynków kapitałowych i doświadczenie Grupy będzie bezcenne dla firm w zrozumieniu różnorodności dostępnych opcji finansowania" – napisali „Parkietowi" przedstawiciele biura prasowego programu ELITE. Wskazują, że w ramach programu zaplanowanych jest szereg spotkań oraz dostęp do inwestorów, aby uczestnicy programu mogli podjąć świadomą decyzję o finansowaniu, gdy nadejdzie właściwy czas.

Warszawska GPW podkreśla, że podchodzi z uwagą do programu realizowanemu przez LSE. – Giełda Papierów Wartościowych z dużym zainteresowaniem przygląda się wprowadzonemu przez LSE programowi Elite. Program ten funkcjonuje na rynku już od czterech lat, więc można wstępnie ocenić jego efektywność. Z pewnością jest to program, który wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw zarówno w zakresie wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej, poprzez udostępnienie wiedzy oferowanej przez renomowanych doradców, wykładowców oraz praktyków ze środowiska reprezentującego różne typy inwestorów, od funduszy inwestycyjnych po fundusze typu „private equity" – mówi „Parkietowi" prezes GPW prof. Małgorzata Zaleska.

Warszawska giełda sygnalizuje, że może w przyszłości uruchomić podobny projekt. – GPW nie wyklucza uruchomienia podobnego programu w najbliższej przyszłości, gdyż w naszej opinii w tym kierunku powinna dążyć strategia giełd w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorczości – wskazuje prezes Zaleska. HK