Reklama
Rozwiń

Niemieckie spowolnienie będzie krótkotrwałe?

Dane o PKB z Niemiec rozczarowały. Gorszą koniunkturę odczuły też m.in. Czechy i Rumunia, ale Węgry utrzymują tempo wzrostu.

Publikacja: 16.05.2018 05:00

Niemieckie spowolnienie będzie krótkotrwałe?

Foto: AFP

Wzrost gospodarczy w Niemczech zwolnił z 0,6 proc. (kw./kw.) w IV kwartale do 0,3 proc. w I kwartale. Wyniósł 2,3 proc., licząc rok do roku. Dane te okazały się gorsze od prognoz.

Za spowolnienie gospodarcze w Niemczech odnotowane w I kwartale odpowiadała w dużej mierze gorsza koniunktura w handlu zagranicznym. Spadły wówczas zarówno niemiecki import, jak i eksport. Spadły również, po raz pierwszy od pięciu lat, wydatki rządowe. Inwestycje spółek nadal jednak rosły, podobnie jak konsumpcja prywatna. Niemiecki resort gospodarki stwierdził w swoim komunikacie, że gospodarka wciąż pozostaje silna, ale na gorszy wynik PKB mogły wpłynąć trwające pięć miesięcy negocjacje dotyczące utworzenia nowej koalicji rządzącej w Niemczech (wpłynęły one na spadek wydatków rządowych).

Foto: GG Parkiet

– Zarówno handel, jak i mniejsze wydatki rządowe źle wpłynęły na wzrost. Nie zapominajmy również, że na te dane mogły wpłynąć też czynniki jednorazowe, takie jak ostra zima, wczesne Święta Wielkanocne i strajki. Nie wolno więc panikować z powodu tych danych. Wykorzystanie mocy produkcyjnych jest wciąż bliskie rekordowego poziomu, spodziewana produkcja też jest bliska rekordu, księgi zamówień są zapełnione, a zapasy na historycznie niskim poziomie, co wróży ekstremalnie dobrze produkcji przemysłowej w nadchodzących miesiącach – twierdzi Carsten Brzeski, ekonomista z ING.

We wtorek rano wstępne dane o PKB za I kwartał opublikowało również kilka innych krajów Unii Europejskiej. Z danych tych wynika, że spowolnienia gospodarczego obok Niemiec doznała też Holandia. Wzrost jej PKB zwolnił z 0,7 proc. (kw./kw.) w IV kwartale do 0,5 proc. w I kwartale. Niemieckie spowolnienie dotknęło również czeskiej gospodarki, silnie uzależnionej od handlu z Niemcami. Wzrost PKB wyhamował tam z 5,5 proc. (r./r.) w IV kwartale do 4,5 proc. w pierwszym. Konsensus prognoz mówił o wzroście o 4,8 proc. Spowolnienia doznała też Rumunia – z 6,7 do 4 proc. (spodziewano się 5,4 proc.). Za to dosyć odporne okazały się Węgry. W pierwszych trzech miesiącach roku podtrzymane zostało tam tempo wzrostu z końcówki 2017 r. – 4,4 proc. (r./r.).

We wtorek opublikowano również zrewidowane statystyki dla całej strefy euro. Podtrzymano w nich wcześniejsze dane mówiące o wzroście PKB wynoszącym w I kwartale 0,4 proc. (kw./kw.), po zwyżce o 0,7 proc. w czwartym. „Naszym zdaniem to spowolnienie odzwierciedlało efekty tymczasowe, więc jesteśmy optymistami co do dalszej części roku" – piszą analitycy Capital Economics. HK

Gospodarka światowa
Rynki reagują na wynik niemieckich wyborów
Gospodarka światowa
Nick Leeson 30 lat temu zrujnował Barings Bank. Co go teraz martwi?
Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki
Gospodarka światowa
Metale, które zasilają cywilizację cyfrową
Gospodarka światowa
Exit poll: Blok CDU/CSU wygrał wybory w Niemczech. AfD dostała prawie 20 proc. głosów